Postovani, utvrdjena dijagnoza na ultra zvuku srca je sledeca prolapsus v.mitralis cum insuff.v.mitralis,insuff.v.tricuspidalis. Mitralna valvula -listici parcijalno degenerativno izmenjeni,registruje se prolaps ZMK narusene koaptacije,registruje se MR 2+ maksimalno do 3+ u levu pretkomoru koja je normalne velicine.Ostalo uredu.Terapija Bisoprolol 2,5. Inace prolaps imam ods svoje 25 godine,bile su izrazene exstra sistle u tom periodu i kasnije se sve smirilo!Nisam imala tegoba!U zadnje vreme samo sto ponekad nemam dovoljno vazduha,nezamaram se!Imam 63 godine!Koliko je ovo opasno stanje i treba li neka dodatna terapija!Hvala!Prilazem dva izvestaja!

    Odgovoreno: 23. 11. 2023.
    • Dobar dan,

      procitao sam vase pitanje i nalaz. Znamo da je prolaps niskog stepena od mladosti poznat i to nam kaze da insuficijencija ( trenutno stanje zaliska ) nije akutna! To je u vasem slucaju dobro. Pretkomora je normalnih dimenzija, sto je takodje dobro. Vi za sada nemate velike tegobe. Slozio bih se sa kolegom, mislim da beta blokatorom mozete dovesti sebe u bolju formu. Za sada redovne ultrazvucne kontrole i pratite stanje. Verujem da trenutno operacija nije indikovana.

      dobro zdravlje

      pozdrav

Komentari na pitanje: #218923

    • Mitrovic Stevka 24. 11. 2023.

      Veliko hvala na brzom odgovoru! Srdačan pozdrav!