Poštovanje. Na ultrazvucnom pregledu mi je utvrdjeno prosirenje aoasc na 49 mm . Zanima me dali treba raditi operaciju ,dali se operacija mora raditi klasicno ili moze uvodjenjem katetera kroz venu do prosirene aorte i kolkko je hitno raditi na ovom ostecenju. Napominjem da je majka imala puknuce aorte , prezivjela je a operaciju je radio dr Vranjes na UKC Srbije

    Odgovoreno: 05. 11. 2023.
    • Dobro vece,

      prema svim smernicama , vi najverovatnije imate indikaciju za operaciju! Ovaj zahvat se izvodi klasicno( rez na grudnom kosu). Momentalno se prave proteze koje se koriste samo eksperimentalno i u pojedinim slucajevima u svetu gde je rizik za konvencionalnu operaciju ekstremno visok. Medjutim od toga smo godinama daleko , tako da ne vredi na tu temu razgovarati.

      Dakle, odgovor je da, klasicna operacija. Ako vam ikada nesto zatreba mozete me ovim putem kontaktirati.
      pozdrav

      dr. Nikola Zaric, Schüchtermann klinika , Nemacka