Postovani profesore,

    Imam 34 godine, i 2018. godine sam prelezao perikarditis i miokarditis. Od tada se lecim od posledica, uzimam Concor Cor 5mg+0+1.25mg, Flekanid 100mg i Telmikor 40mg. Sve cesci problem mi predstavljaju aritmije pri malom zamoru, i nedostatak vazduha, kao i mucnine u predelu srca. Na zadnjem eho pregledu kardiolog je primetio da je mitralni zalistak popustio, kako je rekao, citiram "oblika je kornjace", lepo propusti krv iz komore u pretkomoru ali ne moze da zatvori pa se krv vraca nazad u komoru. Ako sam lepo razumeo to vracanje je oko 2 m/s. Moje pitanje je da li je potreban pregled kardiohirurga na osnovu ovog sto sam napisao, i da li bi bilo bolje sto pre hiruski resiti problem mitralnog zaliska, da ne bi vremenom doslo do slabljenja miokarda, ili je moguce da se stanje vremenom popravi i bez hiruske intervencije? Unapred hvala na odgovoru.

    S postovsnjem, Milos.

    Odgovoreno: 10. 10. 2023.
    • Dobro vece Milose,

      pokusacu da ti nekako odgovorim, mada je to vrlo kompleksno s obzirom da se licno ne poznajemo.

      Vidi, mitralni zalistak je anatomski slozen i zato nas ne cudi da se ova oblast nekako zasebno izdvojila u svetu kardiomedicine uopste.

      Postoje vrlo jasne situacije kada je operacija apsolutno indikovana. Medjutim, uglavnom nije tako i ljudi poput tebe zahtevaju jednu ozbiljnu ekspertizu.

      To bi znacilo, da je najbolje da zakazes pregled kod kardiohirurga koji ce pogleadati tvoje nalaze i ako nije potrebna (trenutno mislim da nije ) operacija, da te dalje prati. Na taj nacin bi najbolje resio svoj problem.

      Ljudi cije hirursko iskustvo postujem i znam da su odlicni kada je mitralni zalistak u pitanju su:

      1. Prof. Stamenko Susak, Sremska Kamenica

      2. Prof. Ivan Stojanovic, Dedinje

      Vidi, ja radim u Nemackoj , u jednoj od najboljih kardiohirurskih klinika, gde je mitralni zalistak gotovo u 98% slucajeva moguce popraviti .

      Pozdrav

      Nikola Zaric, kardiohirurg