Pozdrav, Da li se pri bajpas proceduri pored uobičajenih krvnih sudova koji se koriste za premosnicu (vena safena magna i arteria mamaria interna) mogu koristiti i neki drugi i koji su to?

    Odgovoreno: 10. 10. 2023.
    • Dobar dan,

      u pravu ste! Najcesce se koriste v.saphena Magna i leva Mammaria( thoracika interna)- to je malo banalno receno kardiohirurski "standard". ( da se razumemo rezultati su vrlo dobri)
      Medjutim, postoje razliciti koncepti hirurske revaskularizacije, a to su:

      1. obe mammarie( arterije obostrano na zidu grudnog kosa)- najcesce primenjivani oblik terapije u bolnici u kojoj radim

      2. a. Radialis- arterija podlaktice

      3. v. Saphena parva-retko

      4.a. Gastroepiploica- zaista raritet

      nadam se da sam vam nekako pomogao

      pozdrav

      Nikola Zaric, kardiohirurg