1. Uticaj kafe i alkohola na krvni pritisak

    Pitanje broj: #62015

    Zanima me kakav uticaj imaju kafa i alkohol na krvni pritisak jer su zabranjeni kod osoba koje imaju hipertenziju?

    Odgovoreno: 30. 05. 2010.
    • Kafa podiže pritisak samo kod osoba koje je piju redovno, kod osoba koje piju do 2 kafe dnevno efekat na pritisak je minimalan do nikakav.
      Što se tiče alkohola, u pitanju je količina tečnosti, nije isto ako popijete pola litra piva ili jednu rakiju. Po količini alkohola koju ste uzeli to je isto, ili vrlo slično, ali je kod piva ili špricera u pitanju količina tečnosti. Sam alkohol u manjim količinama nema negativan efekat na kardiovaskularni sistem.