Poštovani, zamolila bih Vas za komentar sljedećih nalaza i pojašnjenje ukoliko to možete iz sljedećeg teksta da li se radi o većem oštećenju srca, obzirom da je EF 46% iz nalaz koji je rađen prilikom prijema na kliniku. Prije tri mjeseca suprugu (55godina) je utvrđena sljedeća dijagnoza: Infarctus myocardi par inefrioris et anteroseptolateralis ac. Cor atheroscl. comp. Hyperlipoproteinaemia tip IIa /po Fredricksonu/, nakon čega mu je urađena kateterizacija srca /30.05.2008.godine/, PTCA cum stent on D1 /30.05.2008./ PCI LAD /30.05.2008/, terapija Plavix tbl 75mg 1x1 (do godinu dana), Aspirin tbl 100mg 1x1, Cordarone tbl 100mg 2x1, Lopril tbl 2.5 mg 2x1, ranibos tbl 150mg 2x1, Lipex tbl 20mg 1x1; NTG sprej p.p. 18.08.2008.godine urađen je kontrolni kardiološki pregled subjektivno bez anginoznih bolova, samo trnjenje lijeve ruke. Objektivno:kardiopulmonalno kompenzovan. RP 146/80mm Hg. EKG-ski nalaz-ritam sinusni, frekv.67/min.QS u I, AVL, te u V1 i V2,neg.T od V3-V6. Umjesto lijeka Cordarone, propisan je Dilatrend 2x3.125mg 15 dana, a potom 2x6.25mg. U zadnjih par mjerenja pritiska vrijednosti su 147/70, pa me interesuje da li je povišen pritisak moguć radi dilatrenda i imali potrebe obratiti se kardiologu odmah, obzirom da je kontrola tek za 3 mjeseca. Unaprijed Vam veliko hvala. S poštovanjem.

    Odgovoreno: 28. 08. 2008.
    • EF je smanjena i to je posledica preležanih infarkta (2) koje je imao Vaš suprug. Dva stenta koja su mu postavljena u krvne sudove su verovatno rešila pitanje aktuelnih i najvećih suženja koje imao na koronarnim arterijama. Pritisak je sada dobar i to je verovatno efekat Dilatrenda. Cordarone je antiaritmik. Mislim da je terapija Vašeg supruga dobra.