Poštovani, unapred se izvinjavam, jer ću možda biti malo opširniji. U januaru mi je sasvim slučajno ustanovljen visok pritsak (u nekih 200 merenja tih dana, recimo da je prosek bio 135/95, a analiza krvi je pokazala povišen holesterol 7,8 i trigliceride 2,3. Dijetom i kretanjem sam za mesec dana spustio holesterol na 6,1, a triglic na 1,55. Kasnije se opustio, ponovo jeo kao pre i povratio vrednosti. Za pritisak prepisana terapija presolol 2x 1/2 i monopril 1x 10 mg, koju redovno uzimam i pritisak mi je konstantno 120/80. Takodje, radio kompletan endokrinološki pregled i pregled štitne žlezde - nalazi uredni. Pre nekih 45 dana, posle izuzetno naporne radne nedelje, uz puno nervoze na poslu i višednevne nesanice, subotu provedem izuzetno neuredno : celo posle podne po vrućini ispijao pivo, popušio skoro 2 pakle, veče nastavio u istom stilu..i kako sam tokom tog dana jako malo jeo, kasno uveče se onesvestim, bez karakterističnih simptoma tipa mokrenje, pena, trzanje i sl. U urgentnom centru mi izmere normalan pritisak i urade skener glave, sa urednim rezultatom. Napominjem da pre tog dana nisam imao nikakve simptome eventualnih neuroloških problema. Preporuče mi da uradim EEG i tu počinju konkretni problemi. Naime, pre nekoliko godina jedan prijatelj je ekspresno umro od neke egzotične neurološke bolesti, čiji je uvodni simptom bio \"igranje\" mišića na ruci, što je mene jako pogodilo i još jače uznemirilo. Saznanjem da idem na neurološki EEG pregled, gde može da se otkrije svašta, kreću da mi se javljaju svi mogući simptomi svih mogućih neuroloških bolesti, praćeni ekstremnom uznemirenošću, strahom, teskobom.. Zujanje u ušima, vrtoglavice, igranje mišića, znojenje dlanova i nogu, trnjenje u palcu..drugim rečima, sve što sam pročitao na raznim forumima. Da ne dužim..EEG nalaz uredan..uradjen obiman neurološki pregled (pola sata kuckanja, bockanja, \"pisanja\" po nogama i rukama, ravnoteža i sl) i sve je u redu. Konstatovana kriza svesti i preporučeno mi da se malo odmorim. Sve ovo me trenutno umirilo, ali sam se vrlo brzo vratio celodnevnom \"osluškivanju\" sebe i jakoj uznemirenosti. Igranje mišića je uglavnom površinsko, a ponekad osetim i dublje..ne javlja se svaki dan, a kad se javlja, javi se jednom dnevno na jednom mestu, u trajanju od nekoliko sekundi..bez pravila..ledja, oko, ruka, noga, a nakon što ga ceo dan iščekujem da se javi. Obratio sam se ponovo lekaru opšte prakse, koji me kao umirio, savetuje me da se malo opustim, da pijem magnezijum i kalcijum i sl. Otišao sam 10 dana na more i posle par dana se potpuno opustio, zbog ambijenta i društva i tih dana nisam imao nikakve tegobe. Vratio se na posao, ponovo krenuo da se osluškujem i simptomi ponovo počeli da se javljaju. Ako mi u toku dana nešto zaokupi pažnju...tipa, film, fudbal, druženje, konkretan posao..nemam nikakve simptome..isti se javljaju samo kada dodatno pojačam napetost i iščekivanje. Šta je ovde uzrok , a šta posledica i da li je moguće da autosugestijom izazivam simtome neke bolesti, koje se inače užasno plašim? Još jednom se izvinjavam zbog dužine i unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 28. 08. 2008.
    • Postavili ste nekoliko pitanja na koje ste i sami davali odgovore. Kroz Vaše pitanje provejava strah, koji je normalna reakcija na nepoznatu situaciju, pogotovu na takav simptom kao što je kratkotrajni gubitak svesti. Šta su činjenice: 1.povišen pritisak - regulisali ste ga lekovima 2.povišen holesterol i TG, smanjili ste ih dijetom. Ali...čim prestanete sa dijetom, ili sa uzimanjem lekova holesterol i TG će ponovo porasti. Svaki procenat smanjenja holesterola smanjuje rizik za vaskularni dogadjaj za 2%. 3. gubitak svesti - baš po Vašim rečima tog dana ste preterali u svakom pogledu a ono što je za Vas bitno je da se uradjene dijagnostičke procedure u granicama normale. Strah je neprijatelj organizma i samo će Vas uvoditi u nove i nove tegobe. Nemojte tražiti bolest niti bežati u nju. Baš taj strah može biti uzrok tegoba koje možete osetiti a koje će Vaš uplašeni mozak preuveličavati. Posledice: pad kvaliteta života. Kad sve saberemo, svi Vaši nalazi su dobri. Uzimajte lekove za pritisak, kontrolišite dijetom holesterol i TG i ponašajte se kao zdrav čovek.