Prelezao sam infarkt srca 2006,godine. Na dedinju su mi radili koronarografiju i ustanovili sledece..LKA glavno stablo suzeno za oko 20%.RIA bez promena, daje 3 znacajne DG grane.Sistem RCx bez promena od znacaja. ACDx medijalno okludirana, distalno se prikazuje anterogradnim tokom i preko heterokolaterala.zaklucak je : pokusaj rekanalizacijeACDx.Prvi pokusaj rekanalizacije CTO RCA stare oko 15 meseci.Prisutna blunt okluzija proksimalne RCA sa dobrim heterokoletaralama, i nesto slabijim homokolaterama. Korisceno kontralatalarno ubrizgavanje kontrasta, kao i tehnika paralelnih zica. Nije se uspelo savladati proksimalni fibrozni poklopac okluzije.Zaklucak: Kod pacijenta je prisutna pogodna anatomoja za retrogradnu rekanalizaciju, te ce se u tom smislu u narednom periodu razmatrati.Napominjem da sam izuzetno zadovoljan radom svih osoblja sa kojima sam bio u kontaktu a posebno sa doktorom Radetom Babicem i i dr. M. Farkicem.Posle ove dijagnoze imao sam kontrole ali se vise nije pominjalo pokusaj intervencije pa me interesuje zasto i zbog cega moram da primeti m izbegava ponovna intervencija odnosno postavljanje odnosno ugradnja stenta.Unapred zahvalan,zabrinuti pacijent.

    Odgovoreno: 20. 08. 2008.
    • Retrogradna rekanalizacija je veoma teškaa tehnika koja se u Srbiji veoma retko koristi (pre svega zbog nedostatka dobrih žica) i obično aprila, kada se u Beogradu održava veliki skup interventnih kardiologa iz celog sveta rade se ovako teški slučajevi. Teški za rad, ali ste Vi kao pacijent prilično bezbedni, jer arterija dobija krv i antero i retrogradno. Dr Babić je veoma dobar doktor, radio sam sa njim. Vama stent nije neophodan, ali se može pokušati otvaranje arterije na predložen način ako se obezbede svi potrebni uslovi.