Postovani dr Perisicu, imam 23 godine, pre nekoliko nedelja javio se bol u predelu grudi, koji nije prestajao oko 2 dana. Uradila sam ekg, rekli su mi da rezultat pokazuje neka odstupanja - nije strasno. Nakon toga uradila sam UZ , FS(leva komora) 72 , leva pretkomora 52 . Leva komora: normalnih dijametara, ocuvane kontraktilne snage EF 72%bez jasnih segmentnih ispada. Normalne debljine miokarda. Mitralni zalistak: ocuvane amplitude pokreta, prednji mitralni kuspis mobilniji bez elemenata za prolaps. Regurgitacija u tragu u normalnu levu pretkomoru. Transmitralni protok ukazuje na ocuvanu relaksaciju leve komore. Koren aorte: normalne sirine lumena. Aorta trovenarna ocuvane separacije. Desnesrcane supljine uredne. Pritisak u desnom srcu SPDK 20mmHg. Trikuspidna regurgitacija 1+. Perikard: izrazito hiperogen inferoposterolateralno bez raslojavanja. Ove rezultate objasnili su mi kao stalno zapaljenje srcane maramice, koje je verovatno posledica ranije virusne infekcije , i da nece imati uticaja na rad srca, moze povremeno da izazove blaze tegobe . Molila bih Vas za misljenje o ovakvom nalazu i eventualan predlog da li je potrebno uraditi jos neke analize. Predlozeno mi je da uzimam tbl. Concor 5mg 1/2 pre dorucka . Takodje me zanima da li bih trebalo i na koji period da kontrolisem srce?

    Odgovoreno: 20. 08. 2008.
    • Nalazi koje navodite nisu u granicama normale. Gornja granica za veličinu leve pretkomore je 40mm a kod Vas je 52mm. To je ozbiljan nalaz, ukoliko ste tačno interpretirali. SPDK (sistolni pritisak desne komore ) je takodje uvećan i ukazuje da oboljenje kod Vas traje duže. Kod Vas se mogu javiti aritmije (fibrilacija pretkomora). Ne znam gde živite i gde Vam je uradjen EHO srca. Mislim da Vam je potrebno još dijagnostike i da zapaljenje srčane maramice ne može dati nalaz kakav Vi imate.

Komentari na pitanje: #9366

    • Leva komora EED 4.8,ESD 2.9.IVS 1.0.EF75%.Leva pretkomora 3.5.Registruje se MR u tragu.Desna komora normalnih dimenzija,registruje se TR umerenog stepena 2+ u srednje sirokom ekscentricnom mlazu ka IAS.elevirani SPDK 40 mmHg.Registruje se trivijalna PR.Molim Vas da mi protumacite nalaz.Hvala Vam puno.Srdacan pozdrav

    • Ul zvuk srca, aorta normalne sirine u korenu 2,6 cm. U asc segmentu normalnog promera..u predelu luka 2,5cm abd Ao b.o ..aortna valvula trolisna ,centralno postavljenih veluma...dobre sistolne separacije..1,8 uredne koaptacije .V max 1,6 m/s PG 10 mmHg..leva komora je normalne velicine EDD=4,3cm ESD2,6 cm normalne debiljine zidova medju komorni septum 0,9 cm zz 0,9 u celini je ocuvana kontraliktnost..bez segmetnih ispada u kinetici..EF procenjene oko 66%mitralni analus nije fibrozno izmenjen ,oba mitralna kuspisa bez znacajnih morfoloskih promena..Dopplerom se registruje normalna brzina protoka po tipu ocuvane relaksacije..trivijalna mR+ leva pretkomora normalne velicine 3,3cm intertrijalni i intervertikularni septum intaktni..desna komora je normalne velicine 2,0cm ocuvane kinetike slobodnog zida desna pretkomora je normalne velicine ,dopplerom se registeuje normalna brzina protoka preko trikusspidalne valvule..Tr 1+indirektno procenjen pritisak u desnoj komori SPDK 26mmHg .plucna arterija je normlane sirine i Dopplerom se registruje normalna brZina protoka preko pulmonalne valvule ..ne uocavam spontani kontrast niti trombne mase,u srcanim supljinama ...u perikardnom prostoru nema slobodne tecnosti...EKg rfr 83bez bez znacajnih ST i T normogram ..molim vas mozete mi objasniti nalaze ..jako zahvalna i uplasena