Postovani, Mojoj 2,5 godisnjoj kcerki je pedijatar (koja je bila na zameni u nasem domu zdravlja, dakle prvi put je pregledala), ustanovila shum na srcu, i dala uput za decju kliniku-kardiologa (Tirshovu). Sumnja na funkcionalni shum, kaze da to ne predstavlja nikakvu smetnju, ali ipak savetuje pregled. Dete je inace odvedeno na pregled kod pedijatra zbog prehlade (crveno grlo, zatvoren nos). Nijedan od dva pedijatra koji je inace vode kao pacijenta nikada nam nisu pomenuli nista o potencijalom shumu na srcu. Napominjem da je dete rodjeno prevremeno (prelaz iz 8. u 9. mesec trudnoce). Porodjaj normalan. Svi nalazi uredni. Da li da potrazimo savet od i nasih pedijatara (ciji smo pacijenti) ili da odmah zakazujemo pregled na klinici? Hvala! Daniela

    Odgovoreno: 24. 06. 2007.

    • Poštovana Danijela, dečija kardiologija nije moja prva oblast ali daću Vam moje mišljenje, da bi Vi bili mirni. Funkcionalni šum znači da nema bolesti koja ga uzrokuje već se slušalicama na grudnom košu može čuti protok krvi kroz srčana ušća. Kod dece uzrasta Vaše ćerke to je očekivani nalaz i ne bi trebalo da Vas brine.