sta je to angina pektoris i koji lekovi se koriste za lecenje

    Odgovoreno: 19. 08. 2008.
    • ANgina pectoris je dosta veliki entitet i kome imate tekstove i na ovom sajtu. Suština bolesti je da postoje promene na arterijama srca (koronarne arterije) koje ne mogu da zadovolje potrebe koje im postavlja srce. Može se javiti u formi stabilne ili nestabilne angine, kao infarkt ili čak kao naprasna srčana smrt-. Leči se antitrombocitnim lekovima (aspirin, Plavix), nitratima koji šire koronarne arterije, nenitratnim lekovima koji šire arterije (molsidomin), beta blokatorima (smanjuju frekvencu i potrebu za kiseonikom), kod spazma daju se antagonisti kalcijuma