Pregledom krvi moje bratanice (9) pronadjen je koksaki virus, a pregledom srca ustanovljen je oziljak na srcanoj ovojnici. Koliko je ovo ozbiljno? Kako se leci, koliko ometa razvoj deteta i da li ostavlja dozivotne tragove na srcu. Odnosno, da li je devojcica srcani bolesnik sa posebnim rezimom aktivnosti. Da li vremenom oziljak nestaje? Misljenja lekara koje smo konsultovali su sasvim podeljena. Unapred hvala. Valentina

    Odgovoreno: 12. 06. 2007.

    • Poštovana Valentina, ta priča o ožiljku na srčanoj ovojnici u deteta od 9 godina meni zvuči malo neozbiljno. Moguće da se ultrazvukom vidi zadebljan perikard (srčana ovojnica) ali je i taj ultrazvuk srca u deteta od 9 godina prilično problematičan za interpretaciju. Ono šti je važnije je da li devojčica ima promene na srčanom mišiću a po vašoj priči mislim da ih nema. Treba ponoviti ultrazvuk srca za 3 meseca i ako je on dobar sve je u redu.