Imam 35 godina i pre cetiri meseca urdjena mi je zamena aortnih zalistaka uz zatvaranje VSD kanala sto je imalo za posledicu AV blok 3 stepena i ugradnju pacemakera ST.JUDE Verity 5356.Pacemaker je nastelovan od 60 do 140 otkucaja srca u minuti.Kada se penjem uz stepenice ili idem uzbrdo meni srce radi brze od 140 otkucaja pa dolazi do cudnog rada srca.Zanima me da li je 140 maksimalni broj otkucaja ili moze da se pacemaker nasteluje vise,npr.160 ili 180.

    Odgovoreno: 12. 06. 2007.

    • Pejsmejker se može naštelovati, kako Vi kažete na 160 i 180, ali to nije potrebno, jer je 140 sasvim dovoljno kao gornja granica rada senzora pejsmejkera. Ako Vaše srce radi brže od 140 onda se verovatno (ne znam detalje programiranja) uključi opcija da pejsmejker sprovodi svaki drugi udar što Vi možete osetiti kao aritmiju i nepravilan rad srca. Javite se u centar gde je pejsmejker ugrađen, objasnite tegobe i lekari će reprogramirati Vaš pejsmejker.