Doktore iskreno se nadam da cete mi vi dati pravi odgovor. Imam 50. godina visok sam 175 Cm tezina 88 kilograma pravilno rasporedjena. Vec godinama pazima na ishranu sa masnocom i uglavnom sve je u redu samo ponekad trigliceridi budu poviseni sada su trenutno 4,7 sto cu ja ubrzo regulirati trcanjem.Nalazim se u inostranstvu i vec 9. godina ima bolove sa lijeve strane u prsima koji povrmeno i seta.Obavio ssve moguce preglede i nije nadjeno nista. Rekli su mi da to nije srce i ja sam to prihvatio. Prije dve godine sam se nesto strasno nanervirao i u tom trenutku imaosam neko osjecanje da mi je nesto krenulo od stomaka prema grlu i nakon 10 do 15 minuta se ponovilo mislio sam da se radi o infarktu. Otisao sam odmah u bolnicu izvrsene pretrage i nije pronadjeno nista. Od tada ja sam cesto osjecao kao sto ranije rece da mi nesto krece od stomaka prema grlu. Radio sam EKG test, kako mi to ovdje kazemo \"stres test\" brzo hodanja na masini radio sa i Tali, talijum ili tako nesto slicno nista nije pronadjeno. Kardiologu sam objasnjavao stami se desavalo gledao je rezultate pregleda rekao mi je da to nije nista.Prije par dana sam nosio 24 sata holter ali mi se bas taj dan to nije pojavilo(morat cu onoviti) Medjutim ja mislim da ipak nesto jeste. Sasvim slucajno sam razgovarao sa mojom rodjakinjom u Srbiji koja ima 68. godina i ona je dobila na isti nacim problem prije 8 godina samo sto u njenom slucaju kada joj tako nesto podje od stomaka prema gore srce joj se uzlupa i pocne je nesto da gusi nema dovoljno zraka i odmah mora da stavi neku tabletu ispod jezika.Kardiolog joj je rekao da se radi o Aritmiji. Plasim se ako se nesto ne poduzme u mom slucaju da bih se stanje moglo pogorsati. Doktre uvjeren sam da cu vase objasnjenje bolje razumjeti. Mnogo vam hvala

    Odgovoreno: 19. 08. 2008.
    • 4,7 je puno za trigliceride koji su nezavisan faktor kardiovaskularnog rizika. Razmislite o dijeti ili o nekom leku. A ako su sve dosadašnje analize i pretrage bile u redu, onda verujte tome. Tegoba koju opisujete uopšte ne mora da odgovara srcu i meni više liči na problem vezan za želudac i jednjak. Moguće je da se kada ste nervozni stvara višak kiseline, koja po dospevanju u jednjak pravi tegobe koje opisujete. Ako ste već probali puno lekova, pokušajte sa lekovima koji smanjuju višak kiseline.