Postovani doktore, Bolujem od svoje 30-e godine od bolesti stitne zlezde, u pocetku Bazedova, a od pre 14 godina Hasimoto.Imam 53 godine i vec 4 godine sam u klimaksu i sa problemima koji se samo nadovezuju jedan na drugi.Od pre 3 godine dobila sam arterosklerozu,odnosno desna karotida 60%,leva 30 /nalaz od pre 6 meseci. Od pre dva meseca poceli su mi bolovi u nogama i neko pucanje kapilara, vena sta li, uglavnom je sve to praceno malaksaloscu, nedostatkom volje i nekom beznadeznom situacijom. Od lekova koristim Eutyroks-koji mi izgleda ne odgovara po nalazima TSH /ali tivorala nema/Holipam 10 mg,Propranolol po 1/4 dva puta dnevno, Cardiopirin 100 mg,po potrebi Bromazepam,alternativnih pomocnih lekova /Ginko biloba, Zdravo srce,Vendoxin kapi,koje kakvih cajeva/ da bi se sada pojavio i problem hipotenzije koja ponekad, a sve cesce iznosi 85/65- 80 otkucaja, koju korigujem uzimanjem vise tecnosti pa mi se poveca pritisak na 140/80 tako da ni sama ne znam vise ni kako da se ponasam ni sta da radim. U nadi da mi mozete pomoci savetom ili bar ukazati na to od cega da pocnem,koje nalaze da uradim i kome da se obratim jer sam sve nesposobnija i nesposobnija i za rad i za zivot i sve ostalo. S postovanjem.

    Odgovoreno: 14. 08. 2008.
    • Propranolol je jedini lek od onih koje uzimate a koji Vam može uticati na pritisak. Taj lek verovatno uzimate jer imate ubrzan srčani rad. Znači, kontrola frekvence, ako je normalna, može se smanjiti doza propranolola. Možda bi malo više soli rešilo problem niskog pritiska.