Postovani doktore , godinama imam hypertenziju , gde su vrednosti najcesce 140/90 , a retko ispod toga. Cesto imam i ekstremne skokove koji se krecu izmedju 170/110 do 210/130 i koji traju po nekoliko dana i uz terapiju ne padaju ispod 170/110 . Imam 38 godina. Uz to imam od detinjstva tahikardiju ( puls u proseku 100 ) i aritmiju. Bolujem od Multiple skleroze i cesto dobijam kortikosteroidnu terapiju ( 10x 1000mg Lemod solu kroz infuziju , a nakon toga pronizon po velikoj semi ). Uradila sam UZ srca i nalaz je: EDV:54ml , ESV: 16ml , EF :72 % zakljucak: koncentricna hipertrofija miokarda leve komore. Hiperkinetski pokreti zidova leve komore. Takodje cesto imam sinkope. Nalaz KKS je uredan , a jedino imam malo povecan holesterol. Napominjem da pazim na ishranu i ne jedem masno i koristim iskljucivo biljna ulja u ishrani. Pusac sam , 15 cigareta dnevno i pijem dosta kafe. Nisam gojazna.U kardioloskom nalazu : sum V3 i EKG , ne umem da procitam , ali pise nesto V3 ST i T.Kardioloska terapija je presolol 100 2x 1/4 , a pri vecoj tenziji 2x 1/2 , aspirin 100. Od druge terapije koristim vitamine B kompleksa 31 , vitamin C 1x 1000mg , sirdalud 3x 4mg( miotonik), recawan 1x1 i po potrebi analgin za bolove. Dali je potrebno da uradim jos neke preglede i mozete li mi objasniti o cemu se radi iz ovoga i dali imam razloga za zabrinutost . Napominjem da u porodici imam koronarnih bolesti , otac mi je preminuo od masivnog infarkta desne grane , stric mi je takodje imao infarkt , a deda je bolovao od arteroskleroze.Jos da napomenem da sam pre deset godina radila MRI angiografiju , gde su mi ustanovljena neka suzenja na krvnim sudovima glave. Hvala za odgovor, Svetlana

    Odgovoreno: 05. 08. 2008.
    • Poštovana Svetlana, Mislim da bi zbog isključenja drugih razloga hipertenzije trebalo uraditi sledeće pretrage: 1. Ultrazvuk bubrežnih arterija 2. Određivanje VMA (vanil mandelična kiselina) 3. Pregled očnog dna. Ako se isključi neka druga bolest kao razlog hipertenzije onda je u pitanju primarna hipertenzija i morate u napadima imati lek koji će oboriti pritisak. Jer Vaše srce pamti sve, dokaz je ta hipertrofija miokarda koja postoji.