Imam 39 godina i vrlo cesto osecam bol u predelu grudnog kosa koji moze da traje i satima. Bol moze da se javi i kada imam neki pojacan napor i kada sam pod velikim stresom (sto je cesci slucaj). Imam jako losu kondiciju i taj bol me muci u poslednje vreme vrlo cesto. Povodom toga sam radila UZ srca i lekar je rekao da je sve u redu ali nismo pricali na temu angine pektoris. Moje pitanje je da li bio kardiolog na ultrazvuku srca mogao da vidi moje "eventualno" oboljenje srca, tacnije anginu pektoris ili je potrebna jos neka dijagnosticka metoda? Napominjem da je moja mojka imala isto oboljenje i umrla u 70. godini od infarkta miokarda. Hvala

    Odgovoreno: 31. 07. 2008.
    • UZ srca može da pokaže promene na srcu koje nastaju nakon preležanog infarkta miokarda a samo u kombinaciji sa testom opterećenja može pokazati prisustvo koronarne bolesti, tj. angine pectoris. Za postavljanje dijagnoze bi bio izbor test opterećenja. Ženskog ste pola i dok imate ciklus prilično ste zaštićeni estrogenima od angine. A Vaš opis tegoba ne liči na anginu. Radite malo na kondiciji.