Postovani doktore, Ćerka mi živi u SAD. Javila mi je da su joj našli fluide u abdomenu na ultrazvuku. Posle pregleda dali su verovatnu dijagnozu "Cardiac Cirrhosis" i uputili kod kardiologa. Odatle rezultata još nema. Međutim, radi se o tome da prvi put u životu čujem za "srčanu cirozu". Najljubaznije molim da objasnite šta je to, koji su simptomi, kako se leči i kakve mogu biti prognoze - ako je to to. S poštovanjem, Slobodan

    Odgovoreno: 30. 07. 2008.
    • Poštovani SLobodane, Dali ste mi malo informacija ali pokušaću da Vam odgovorim. "Cardiac Cirrhosis" ili srčana ciroza znači da je postojala dugotrajna insuficijencija desne polovine srca, da se slabost desne komore postepeno uvećavala i prenosila na jetru, što rezultira hroničnom insuficijencijom desnog srca, javlja se zastoj u venskom sistemu, otoci na nogama i uvećanje jetre, a u odmakloj fazi i slobodna tečnost u stomaku tj. ascit. Kao i svaka srčana slabost i ova se može lečiti ali je najvažnije utvrditi šta je bio razlog za njeno nastajanje i delovati na tom nivou. Ako Vam je ćerka mladja od 40 godina, ova dijagnoza je malo verovatna ali ipak moguća.