Zovem se Dejan Makic imam 24 godine, iz Jagodine sam i 9.novembra sam operisan na IKVB Dedinje-uradjena mi je zamena mitralne valvule.Posle operacije se javio AV blok prvog stepena,u pocetku mi je prosecna frekvenca otkucaja bila oko 100 otkucaja u minuti iimao sam i povremene praskoke i napade ubrzanog rada(do 150 otk.u min)od terapije sam uzimao Presolol 2x50mg i lometazid 1 na treci dan(naravno i Farin po semi ),da bi mi kardiolog na institutu posle prve kontrole povecao Presolol na 3x50mg,medjutim napadii ubrzanog rada su i dalje prisutni.Na pregledu kod elektrofiziologa-aritmologa 16.06. 2008.promenjena mi je terapija-ukinut je presolol i lometazid,a ubacen PROPAFEN 2x 300mg.Sa pocetkom uzimanja ove terapije nestali su napadi ubrzanog rada,a preskoci se smanjili.Na poslednjem EKG snimku-07.07.2008. zbog povecane vrednosti( PQ-0,36) Kardiolog mi je smanjio Propafen na 2x150mg, a 14.07.2008. bi trbalo uraditi kontrolni EKG.Posle ove promene terapje mi se ponovo javljaju povremeni napadi ubrzanog rada i preskoci kao i ranije,a zbog toga nemam mira-kako zaboravim na operaciju i sve probleme vezane za oporavak-tako me aritmije podsete-ne mogu da normalno funkcionisem...Moje pitanje je DA LI POSTOJI RESENJE ZA MOJ PROBLEM I KOJI PREGLED BI MOGAO TACNO UTVRDITI UZROKE NEPRAVILNOG RADA SRCA,KOJI BI MI LEK MOGAO POMOCI.AKO VI NE ZNATE ONDA MI PREPORUCITE GDE DA SE PREGLEDAM-KOD KOG LEKARA,NA KOJOJ KLINICI...? UNAPRED HVALA! Pitanje je tek sada došlo do mene pa odgovaram sa zakašnjenjem. Pošaljite ponovo pitanje sa sledećim stavkama: 1. Kolika je leva pretkomora na UZ srca? 2. Da li je aritmija pravilna ili je fibrilacija pretkomora? 3. Dok ste uzimali po 2x30mg Propafena kolika je bila srčana frekvenca? 4. Da li ste uzimali Amiodaron? dr Perišić evo izvestaja sa ultrazvuka LEVA PRETKOMORA JE NORMALNE VELICINE.U MITRALNOJ POZICIJI VESTACKI ZALISTKA KOJI NORMALNO FUNKCIONISE.DOPLEROM SE REGISTRUJE SREDNJI GRADIJENT PRITISKA 8mmHg .MVA 3.0cm2.REGISTRUJE SE NORMALNA TRANSVALVULARNA MR 1+. LEVA KOMORA JE MORMALNE VELICINE U CELINI DELUJE BLAGO SNIZENE SISTOLNE FUNKCIJE EF 50%(UZIMA BETA BLOKATORE).KOREN AORTE JE NORMALNE SIRINE,AV TROLISNA ,KUSPISI SU TANKI,SEPARACIJA OCUVANA. TV I PV IZGLEDAJU NORMALNO.DESNE SRCANE SUPLJINE SU NORMALNE.NEMA TECNOSTI U SRCANOJ KESI. KOREN AORTE 27 SEPARACIJA KUSPISA 18 LEVA PRETKOMORA 35 EDD 51 ESD 39 SEPTUM 10 ZADNJI ZID 9 izvestaj je iz februara meseca. Evo izvestaja sa holtera PACIJENT JE PODVRGNUT 24 H HOLTER MONITORINGU SRCANOG RITMA U TOKU KOGA JE ZABEEZENO UKUPNO 118049 OTKUCAJA. ZABEEZENA JE MIN.SF-50/MIN. U 00.47H,MAX.SF.-153/MIN. U 12.53 I PROSECNASF.83/MIN. SVO VREME PRACENJ BEEZI SE AV BOK GR.1(PQ-0,28),BEZ DRUGIH POREMECAJA U SPROVODJENJU. NIJE BILO PAUZA DUZIH OD2.5 SEK. ZABELEZENO JE UKUPNO 11 VES I 10031 SVES(418/H,86/1000 OTKUCAJA,NAJVISE OD 17-23H I 12-14H),41 EPIZODA SVT(U MAX TRAJANJU OD 10 MIN OD 18.O6-18.16H) II 23 EPIIZODE SVES TRIGEMIJE. SVO VREME PRACENJA BELEZI SE NISHODNA ST DEPRESIJA U D1,D2,AVL,V3-V5- ZNACI HLK. snimak je radjen 28 maja. tada sam od terapije imao PRESOLOL I LOMETAZID Amiodaron nisam uzimao,a frekvenca srca se je kretala od 80 do 90/mn(osim pri napadu ubrzanog rada Doktore,sada se je rad srca kolko tolko smirio,od pre nedelju dana su se polako proredjivali napadi ubrzanog rada,sada je to malo bolje i nadam se da ce tako i nastaviti.Sada napade brzeg rada imam samo par puta u toku dana(2,3 puta i kratkog su trajanja)

    Odgovoreno: 05. 08. 2008.
    • Iz Vašeg teksta vidim da je leva pretkomora normalna, to je važno jer je onda lakše održati normalni sinusni ritam. Po opisu Holtera u pitanju je pravilna aritmija verovatno porekla pretkomora. Dobro je da Vam lekovi prijaju i odgovaraju. Možda su priraslice dva lista srčane maramice, koji se često nalaze posle operacija razlog Vaših aritmija.

Komentari na pitanje: #8555

    • Pozdrav za vas dr. Imam 45 god na regrutaciji mi je nadjen sum na srcu, vojsku sam odsluzio bio u 2 rata radim po 8h fizicki posao u strugari nista mi ne smeta ne zamaram se ali srce mi preskace imam pritisak oko 140/80 pijem concor od 5mg tj pijem po pola te tablete eho nalaz je aorta sir. 2. 9 sep 2. 3 l. Pretkomora 4. 4, edd 6. 0, esd3. 9, septum 09/1. 3, zadnji zid 1. 0/1. 4, ef62% , fs34% , mitralno usce 1+. Ehokardiografski mitralni listici elasticni, normalno pokretni, usistoli se registruje dasak mitralne regurgacije, leva prekt. Lako uvecana, zidovi norm debljine, bez segmentskih ispada kontraktilnosti, globalna sistolna funkcija leve komore ocuvana, aorta u korenu normalnih dimenzija, aortna valvula trivelarna, separacija ocuvana, desna komora i plucna arterija izgledaju normalno. Pitanje je moje sta je meni? Unapred hvala.