Poštovani, imam 28 godina i do sada nisam bolovala od nikakve kardiovaskularne bolesti. U 2007. godini mi se prvi put desilo povišenje krvnog tlaka na 170/120 uslijed stresa i svađe na poslu pred otkaz, inače imam normalan do niski tlak. Nakon toga mi se još u dva navrata ponovio visoki krvni tlak i to na 140/100. Od tada mi je tlak u redu osim što ujutro osjećam ubrzan rad srca i jako se brzo umaram tijekom dana. Pušač sam i povremeno pijem alkohol (pivo) te imam uredski posao na kojem sjedim po 8 sati, a u zadnje vrijeme se ne bavim nikakvom tjelesnom aktivnošću. Napravljen mi je EKG na srčanoj u Sigetu: dijagonoza: R/S inversion area between V5 and V6 borderline ECG. > UZV srvca:Mitralni zalsitak: morfol. b.o., regurgitacija: blaga. Aortni zalistak: b.o., regurgitacija: nema. Trikuspisni zalistak: b.o, regurgitacija:blaga. Pulmonalni zalistak: b.o, regurgitacija u tragu. > Zaključak UZV: Kavitarne dimenzije i debljine stijenki u gr.normale. Valvule morfološki b.o. Minimalna mitralna regurgitacija. Uredne ukupna sistološka (EF oko 72%) i dijastolička funkcija LV. Nosila sam holter te je nalaz u redu, a ergometrija također. Jučer sam opet imala tlak 145/90 i završila na Hitnoj gdje su mi dali Apaurin. Prošle godine mi je umro tata, a mama mi boluje od visokog tlaka te ima velikih problema pa je moguće da je možda to sve na psihičkoj bazi. Da, majka mi ima 80% zakrčenja žila i ugrađen joj je stand. Mamin UZV srca je uredan. Da li je ta minimalna mitralna regurgitacija opasna?Da li se moram posebno paziti?Na što moram obratiti pozornost? Pijem magnezij u šumećim tabletama svaki dan. Unaprijed zahvaljujem,

    Odgovoreno: 30. 07. 2008.
    • Minimalna mitralna regurgitacija nije opasna i ne može Vam pravite smetnje. Mladi ste ali morate naći vremena, pogotovu sada kada je vreme lepo da Vam fizička aktivnost postane svakodnevnica. Bicikla, aerobik, šetnja, lagano trčanje...Kada odem negde vidim da ceo svet trči, i mlado i staro. Uvek se može naći vremena, samo ostaje pitanje discipline i organizacije. Nalazi su Vam dobri a verovatno su sedativi dobar izbor terapije.