postovani, imam 35 godina, jako naporan posao profesora na fakultetu, razvedena, majka jednog deteta.u poslednjih mesec dana osecam, narocito u vecernjim casovima i stanju mirovanja gusenja, gubljenje vazduha i potrebu da udahnem duboko ne bih li povratila dah. to je praceno ubrzanim lupanjem srca i mojim strahom da se nesto ne desi strasno. uradjen ultrazvucni pregled srca sa normalnim nalazom, srce u situsu solitusu sa normalnim dimenzijama svih srcanih supljina, srcani zidovi ocuvanog integriteta, normalne debljine, ocuvane kontraktilnosti.aorta i art. pulmonalis normalnog su promera u svim segmentima... tsh, t3, t4,u savrsenom redu. uradjen pregled pluca, spirometrija, takodje u savtsenom redu. pronadjeno okostavanje u vratnom delu i taj bol se proteze sa leve strane i jako je neprijatan. krvna slika u savrsenom redu.dijagnoza kardiologa je DNV i preporucen xanax 0,25mg, dva puta dnevno. da li vi preporucujete neka dalja ispitivanja jer se ovi napadi panike i gusenja javljaju i dalje iako se pridrzavam terapije?unapred zahvalna, aleksandra

    Odgovoreno: 29. 07. 2008.
    • Poštovana Aleksandra, sve analize pokazuju fiziološke okvire. Normalno je da kada duboko udahne vazduh srce počne brže da radi kao što je normalno da kada izdahnete sav vazduh srce uspori. To se zove respiratorna aritmija i ona je fiziološka, tj. nema patološki supstrat. Mladi ste, nemate osnov za kardiološko oboljenje. Put do shvatanja ove istine nekada može biti jak dug i pomoć prihijatra je neophodna. Slažem se sa dijagnozom, možda Xanax nije pravi lek za Vas.