Postovani,sad me mrzi da opet prepisujem sve dijagnoze,ali cu pokusati ukrtatko da vam napisem ono sto sam vam poslao ranije.Imam 18 god. isao sam u teretanu i uzimao anabolike,pusac sam.Pre oko cetri mesece sam osetio jake bolove iza grudne kosti.I kernuo sam da trazim uzrok.Prvo sam otisao i uraido EKG koji je pokazao hipertrofiju leve komore i negativa t u d3.Posle toga sam uradio EHO srca i tu su mi rezultati bili odlicni cak mi je doktor rekao da imama jako srce.Posle EHA odlazim na stres ERGO test,njega nisam dobro uradi posto je prekinut posle pet minuta zbog dostizanja maksimalnog pulsa od 180,pritisak je bio 180/70,taj test je video isto hipertrofiju leve komore,i nije mogao da iskljuci ishemisku bolest srca zbog nekih promena sa pocetka tesa.Predlozeno mi je da uradim SPECT miokarda i uradio sam ga.Radio sam farmakoloski test opterecenja na ERGO biciklu i on je bio dobar,na nalazu SPECT scinigrafije,nema nikakvih promena na srcanom misicu,i doktor Baskot koji je radio taj test, je rekao da imam sasvim normalno i zdravo srce.Zkljucak scinigrafski nalaz perfuzije srcanog misica normalan.Otisao sam kod svog kardiologa i on je iskljucio mogucnost oboljenja srcanog misica.Kasnije sam nasao od cega bolujem,imam hiatus herniu i zapaljenje jednjaka.Mene interesuje zbog cega su mi rezultati na EKG i ERGO testu pokazali da imama neka srcana oboljnja?Doktor mi je rekao da moj grudni kos verovatno,ne moze da pokaze realne rezultate na EKG-u,i da sam verovatno iscrpeo organizam pa nisam mogao da izdrzim ceo EGRO test.Pre ERGO testa sam zbog tegoba lezao mesec mozda i vise dana u krevetu.Da li je moguce da rezultati budu ovoliko kontradiktorni i da li i vi mislite da mi je srce zdavo?Imam blago povisen pritisak 130-140 sa 65-80.Pozdrav

    Odgovoreno: 27. 07. 2008.
    • Evo neslaganja. EHO je taj pregled kojim se dokazuje ili isključuje hipertrofija (zadebljanje ) zidova leve komore i to onda isključuje bilo koji zaključak sa EKGa. Ergo test se prekida kada se dostigne po tablicama submaksimalna frekvenca (to je 85% maksimalne) za odredjeno godište a to što ste je dostigli za 5 minuta je samo odraz neutreniranosti za tu vrstu aktivnosti. SPECT je bio nepotreban, farmakološki test je bio nepotreban, imate samo 18 godina. Kardiolog sam 18 godina, nikada nisam imao pacijenta u Vašim godinama. Kao urbane legende prepričavamo da je pre XX godina bila neka devojka (ili momak) sa urodjenim dijabetom pa je imala/imao anginu u tim godinama, ali to nije nikada niko video. Hiatus hernija je oboljenje koje može imati i kardiološku simptomatologiju. EKG i ERGO nisu kod Vas pokazali oboljenje, oni jednostavno nisu dovoljno osetljivi i nisu dobro interpretirani. Mislim da Vam je srce potpuno zdravo, vratite se fizičkoj aktivnosti i ne uzimajte anabolike.