Dr.Perisicu ja se izvinjavam ali ste me verovatno pomesali sa nekim iz Paracina a ja sam iz Beograda, pa bih zamolio ako mozete da mi odgovorite na postavljeno pitanje. Imam 44god. Hvala unapred. Postovani dr Perisicu cekam na operaciju ASD od 12.06.07.Moj nalaz je sledeci (sonda). U levoj pretkomori i aurikuli nema stranih masa.Mitralni kuspisi su tanki,normalne pokretljivosti,AV trolisna,kuspisi su tanki,separacija ocuvana,postoji veliki ASD tip sekundum sa levo desnim santom i povisenim pritiscima desno,SPDK 55mmHg izracunatih pteko mlaza TR koja je blaga 1+.postoji aneurizam membranog dela intreventrikularnog septuma ali VSD nije dokazan.Prednji kuspuis TV normalne pokretljivosti,septalni blago degenerativno izmenjen.Ima se utisak da je insercija inferiornog kuspisa niza ali to nije od hemodnsmakog znacaja s obzirom da je TR blaga 1+.Koronarni sinus dilatiran ali nije dokazano postojanje perzistne vene kave. ZAKLJUCAK: Kongentalna srcana mana ASD tip sekundum sa povisenim pritiscima desno i blago TR. Imajuci u vidu tezinu srcane mane,poviseni pritiske desno,ES aritmiju indikovano je hirusko zatvaranje ASD-a. 1.Molim Vas da mi oobjasnite o kakvom se oboljenju radi to jest dami protumacite nalaz.Ja se odlicno osecam bar tako mislim. 2.Da li ce posle operacije nestati levo desni sant i poviseni pritisci desno.Jednostavno dali ce se kvalitet zivota popraviti. 3.Dali cu u sebi imati neko strano telo koje ce zahtevari da celog zivota uzimam lekove?

    Odgovoreno: 26. 07. 2008.
    • 1. ASD (atrijalni septalni defekt) je komunikacija izmedju desne i leve pretkomore. Ova komunikacija potiče iz fetalnog perioda kada nema oksigenisane krvi iz pluća i kada plod od majke preko pupčane vrpce dobija sve potrebne materije. U prvoj godini života ova komunikacija se zatvori. Ako se ne zatvori, onda govorimo o urodjeneoj srčanoj mani. Kako je pritisak u levoj pretkomori veći, krv se preliva u desno srce i opterećuje ga najpre volumenom a kasnije i pritiskom. To što sada nemate tegobe je dobro ali bi ih verovatno imali u najskorije vreme, bar prema EHO parametrima. 2.Posle operacije šant će naravno nestati. Pritisci će se smanjiti, teško da dodju baš na normalne vrednosti ali Vas to neće ugrožavati. 3.Nećete imati nikakvo strano telo, za zatvaranje se najčešće koristi deo srčane maramice.