Postovani obracam Vam se sa konretnim pitanjem.Imam problema sa povisenim krvnim pritiskom cija je vrednost oko 130/90.Taj odnos jos odavno stoji na toj cifri.Pre par godina sam na vma u vojsci uradio sve potrebne analize i ustanovili su dijagnozu hipertenzija sa hiperkinetizmom.Rekavsi da nije nista strasno,da malo smrsam i povedem racuna o ishrani.Pusac sam inace.Nikada nisam pio lekove za poviseni pritisak,inace imam 30god.Pre par meseci sam uradi analize krvi i mokrace,sve je bilo uredu.Isto tako su mi rekli da smanjim unos cigareta,masne ishrane....Znaci bez obzira na sve okolnosti,normalno zivim sa tim pritiskom.Ponekad mi se pritisak povisi na 145/100,ali nikada vise.Zanima me Vase strucno misljenje,sta da preduzmem po pitanju navedenih problema.Inace sa ovakvim pritiskom normalno funkcionisem.Kada se pritisak spusti do granice 120/80 za mene je to malo slozenije i sa takvim pritiskom ne funkcionisem bas najbolje.Inace ovih problema zvanicno znam da imam jos od regrutacije znaci nekih 16-17godina.Srdacan pozdrav i unapred hvala

    Odgovoreno: 24. 07. 2008.
    • Granica hipertenzije je 140/90mmHg a sa Vaših 30 godina sve preko toga je za obaranje. 90mmHg je nivo koji treba oboriti za 5 do 10mmHg, dijetom sa manje soli i manje tečnosti a ako ne pomogne onda sa medikamentom. To što ste se navikli na lako povišen pritisak nije dobro jer Vaše srce trpi zbog uvećanog pritiska.