poštovani uz izvinjenje što ću biti malo opširniji nadam se da će te mi , kao uvijek do sada , dati pravi i korisni savijet. Imam 40 godina i bavim se dosta stresnim poslom ( advokatura ) a i genetsk postoji mogućnost problema sa srcem ( otac , baba , djed ). Dana 14.12.2007.godine radio sam ultrazvuk srca i na nalazu stoji : pulmo : normalan disajni šum ,Cor: akcija ritmična , tonovi jasni bez šuma ;EKG: sin ritam , horizontalna srčana osovina fr.100/min , bez promjena ST segmenata i T talasa , EHOKARDIOGRAM : lijeva predkomora normalnih dimenzija ( 3,9 ) , mitralna valvula izgleda normalno , lijeva komora normalnih dimenzija ( 5,5/3,4 ) uredne debljine zidova ( sep 1,0:zz 1,0 ) očuvane globalne sistolne funkcije ( EF oko 65 % ) bez segmenata ispada u kontraktilnosti.transmitralni protok uredan. aorta normalnih dimenzija u korjenu ( 2,8 ) trolisne valvule uredne separacije. Desne šupljine i perikard b.o. Dana 26.06.2008.godine , isti ljekar je konstatovao FR:HLP heriditet , Pulmo : normalan disajni šum , Cor: akcija ritmična , tonovi jasni EKG: s.ritam fr 75/min bez promjena ST segmenata i T talasa. Tom prilikom mi je preporučena ergometrija koja je urađena 01.07.08. gdje mi je krvni pritisak bio 115/80 na početku , poslije 6 minuta 170/80 , a na kraju 120/80 , a puls očekivani maksimalni180 a postignuti 189, trajanje je bilo 10 minuta i odradio sam čitav test ( uz nedostatak kondicije) Razlozi zbog kojih sam radio kontrolu jeste krvni pritisak koji se ustalio na oko 130/90, mada ima varijacija od 120/80 do max 140/100 ( mada ovo vrlo rijetko ) dok je na desnoj ruci ponekad i veći ( ali ne od 140/100), kao i konstantno ubrzani rad srca od 80 do 108 maksimalno , što mi ne predstavlja problem , međutim po mojim saznanjima znatno je uvećani pritisak ( makar donji ) i puls. Laboratorijski nalazi od 26.06.08. su uglavnom dobri , holesterol je 5,24 ( inače su u rasponu od 5 - 8 ), HDL 1,0 LDL 3,2 , trigliceridi 3,85 ( a inače su u rasponu od 3 do 4 ). Moram istaći da mi je težina 106 kg , visina 190 cm , i da sam dosta statičan bez ikavih aktivnosti fizičkih , te da sam u posljednjih par mjeseci izgubio 7-8 kg , uglavno reduciranjem i biranjem ishrane. Do sada nijesam koristio nikakve stalne terapije osim u par navrata ( ali ne konstantno 1/4 presolola i diazepan od 5 mg ) mada mi je kardiolog rekao da mi ni to za sada nije potrebno. Imajući u vidu " bolje spriječiti nego liječiti " molim vas da mi odgovorite na par pitanja: -da li se kod mene radi o bilo kakvom problemu vezano za rad srca , -da li mi je potrebna neka terapija ( i koja ) zbog krvnog pritiska i ubrzanog rada srca , - kada je neophodno uraditi kontrolu ultrazbvuka obzirom na nalaz koji sam vam citirao , -koji pritisak obzirom na moje godine , težinu i posao mogu smatrati normalnim -da li je potrebno mjeriti pritisak na obije ruke i koja je vrijednost validnija -i konačno da mi date par sugestija oko cjelokupnog stanja, Uz još jedno izvinjenje na opširnosti , zaista bih sa zadovoljstvom pročitao vaše mišljenje i uvažio vaše preporuke.

    Odgovoreno: 25. 07. 2008.
    • Opisi svih dojagnostika koje ste radili ukazuju na normalno srce. Povišeni su Vam trigliceridi, obratite pažnju na njih, eventualno uzmite neki lek. Probajte da smanjite težinu. Sve preko 140 sa 90mmHg je hipertenzija i treba da se leči.