Poshtovani doktore, imam 33 godine, diabetes mellitus 2 i arterijsku hipertenziju. Od pre par godina na redovnim holter monitorinzima dijagnostikovani su mi razni blokovi: Od AV block Mobitz I do SA bloka. Od pre dva meseca oseca ceste omaglice, veliku malaksalost, kao i otoke nogu. Dva puta sam na kratko gubio svest. Oba puta na Ekg nije registrovan niti jedan blok, ali je prikazana sinusna bradikardija f od 42, i drugi put 47. Koliko je moje stanje ozbiljn,o, i shta bi trebalo dalje da radim? Odlazio sam u pejsmeker centar, ali oni traze samo AV blok. Na ehu srca mi je registrovan PMV bez MR i blago uvecana desna komora. Unapred hvala

    Odgovoreno: 26. 07. 2008.
    • Od svih podataka koje ste dali po meni je najvažniji taj da ste 2 puta gubili svest. To može značiti da je spor srčani rad koji se javlja u SA ili AV bloku doveo do slabije prokrvljenosti glave što rezultira nesvesticom ili čak gubitkom svesti. Morali bi da nosite 24h Holter. Najveći problem u ovakvim situacijama je što se ti poremećaju vrlo brzo povuku i kada se van poremećaja uradi EKG na njemu se ne nalazi ništa.