Postovani, moj otac ima 65 god. od pre godinu dana ima aritmije koje se povremeno pojave u bolnici dobije infuziju sa amidaronom i to se smiri .stim sto mu se to desava otprilike jednom u mesec dana.radjen mu je MSCT i nadjen okluzija DCA. nije mu radjena koronorografija, u prethodnom periodu neuspeh uz koriscenje propafena i amiodarona. srcana akcija aritmicna po tipu apsolute tonovi tihi diskretans.sum nad Ao Pulmo pukoti (obostrano stacioniran nalaz adehzije?) Abdomen mek ,jetra u f.g.TA 130/90 EKG fa.q u d3aYF UZ nalaz - Mitralni kuspisi pokretni fibrozno izmenjeni sa lako poremecenom koaptacijom leva pretkomora normalnih promera Leva komora normalnih promera osim bazalnog segmenta inf zida koji je akinetican drugih ispada nema globalno ocuvana kntraktilnost Aorta u korenu normalnih promera sklerotski izmenjenih veluma Desna komora i pretkomora normalnih promera TR bez znacaja SPDKnormalan perikard b.o. DIJAGNOZA febrillatio atriorum paroxysmalis Angina pectoris Hipertensio arterialis EPI sadasnja terapija je sotalex2x80 ,hemokvin,preduktal,cardiopirin,sincum,atoris. aritmiju je dobio pre cetiri dana i ne moze da se povrati u normalu stim sto mu je novi lek -solatex ubacen juce a prethodno je pio amiodaron i cincor. doktor kaze da je moguce da stalno ostane sa aritmijom , ovo je najduzi period do sada da mu aritmija traje bez prestanka, interesuje me vase nisljenje,da li je to opasno i sta se jos moze preduzeti da se stanje normalizuje. On se oseca malaksalo i povremeno se preznoji ali nema bola u grudima. MOLIM vas da mi odgovorite sto pre. unapred zahvalna Svetlana!

    Odgovoreno: 26. 07. 2008.
    • Aritmija apsoluta izazvana fibrilacijom pretkomora može ostati za stalno i u tom slučaju se akcenat u lečenju baca na kontrolu frekvence a ne ritma. Na žalost, u ovoj vrsti aritmije se često javljaju embolijski incidenti pa se u terapiju uvodi antikoagulantni lek. Iz Vašeg pitanja vidim da Vaš otac ima svu potrebnu terapiju. S obzirom da le leva pretkomora još uvek u granicama normale možda se uspostavi normalan ritam. Što se tiče MSCT koronarnih arterija ja kao invazivni kardiolog verujem damo koronarografiji.