Postovani doktore Perisicu,imam 22 godine,prije 5 godina sam imao miokarditis,koji nazalost nije pravilno zalijecen,izazvan koksaki virusom!Imam tahikardiju,u Podgorici mi je prije 6 mjeseci predlozen pejsmejker na osnovu izvjestaja holter monitoringa gdje sam imao 20 pauza preko 2s,170 epizoda tahikardije,max.srcana frekvencija 170 u minuti preko dana i bradikardijom preko noci kada se iregistruju pauze sa min.frekvencijom od 33 u minuti.Neposredno pred spavanje te veceri sam popio 1\4 propranolola.Bio sam na Ikvb Dedinje,trebao sam da radim elektrofiziolosko ispitivanje kod dr Velibora Ristica,medjutim on je sagledavajuci holter izvjestaj i ostale prethodne ekg izvjestaje,zakljucio da ne treba da radim to ispitivanje kao i da ne treba pejsmejker.Njegova dijagnoza je sick sinus sindrom.Uzimao sam presolol tab po 2\4 na dan od 100mg do prije 20-ak danqa kada sam po zahtjevu drRistica uradio drugi holter,ovog puta bez terapije.Na tom izvjestaju postoji 141 epizoda tahikardije! preko dana sa max frekv od 141 otkucaj u minuti i bradikardijom u toku noci sa min frekv. od 45 u minuti i detektovanom pauzom od 2.2s.od tada ne pijem redovno terapiju,vec samo po potrebi.Medjutim zadnjih dana imam jedan novi problem,ortostatsku hipotenziju.Kad ustanem imam naglo povecanje srcane frekvencije,osjecaj velikog pritiska u glavi i grudima,i prosto se mnogo zacrvenim u licu!To je zaista velika tegoba!recite mi molim Vas,sta bi mogao da bude uzrok svega toga i vidite li resenje kako ortostatske hipotenzije i posledica miokarditisa!?S postovanjem Igor

    Odgovoreno: 21. 05. 2007.

    • Poštovani Igore, Sick sinus sindrom se kod Vas manifestuje po tahikardno-bradikardnom obliku koji je vrlo neugodan za terapiju. Usporavanjem brzih ritmova potencira se bradikardija, a njenim ubrzavanjem se provociraju brzi ritmovi. Složio bih se sa mojim kolegom i prijateljem dr Ristićem sa DEDINJA da Vam u ovom trenutku ne treba pejsmejker ali tu opciju treba imati na umu jer je nekada to jedino rešenje. Zašto? Zato što ste sa pejsmejkerom zaštićeni od sporih ritmova (pejsmejker ne dozvoljava da frekvenca padne ispod programirane vrednosti, recimo 60 u minuti ) a brzi ritmovi se mogu kontrolisati lekovima koji ne obaraju pritisak (Propafen, AMiodaron). Morate raditi i ultrazvuk na 6 meseci da se ne desi uvećanje srčanih šupljina jer bi to zahtevalo novu i drugačiju terapiju.