Postovani doktore,Imam 42 godine, razvedena sami 11 godina zivim sama sa dvoje dece. Salterski radnik sam u ptt-eu.Od malih nogu sam imala nizak pritisak gde uobicajene cifre nisu prelazile 60 (pa i manje ponekad) za donji i 90 za gornji.Dugo i zamorno bi bilo da vam pisem o zivotu i kakve sam sve stresove dozivljavala, ali bez obzira na sve to sa zdravljem nisam bila losa sve do 12.2006 kada mi je umrla majka. Od tada mi je pritisak boceo da skace tako da je gornji dostizao i do 160 a donji na silazi ispod 90.U poslednje vreme nastaje dodatni problem jer su poceli i da se priblizavaju (donji je oko 100 a gornji oko 120 ).Redovno ga sama kontrolisem mehanickim aparatom.Napominjem da sam od tog dogadjaja 2006 pocela da imam problema i sa tezinom, visoka sam 160cm a od tada sam od 68kg dostigla do 82. Kontrolom stitne zlezde utvrdjeno je da su njene funkcije u granicama normale, ali na donjij granici, nije mi odredjena nikakva yerapija za to. U prolece 2007 javljala sam se lekaru, spec. internisti jer sam se lose osecala i imala sam bolove u predelu sastava grudnog kosa.EKG je bio u redu,nalazi krvi u granicama normale,Pritisak je u to vreme bio140/90, nije mi odredjena nikakva terapija. Posle toga se nisam javljala lekaru, ali tegobe osecam i dalje.Koliko je opasno to priblizavanje krvnog pritiska i sta mi savetujete da preduzmem.Unapred Vam se zahvaljujem na ogovoru. S postovanjem, Sladjana Mitrovic, Jagodina.

    Odgovoreno: 26. 07. 2008.
    • Poštovana Sladjana, moj savet bi bio usmeren na nakoliko tačaka. Prvo, odmah započnite neku dijetu i smanjite težinu. Drugo, pritisak se mora dovesti na nivo ispod 140/90mmHg. Treće, Vaše tegobe počinju od 2006 godine. Da li ste konsultovali psihijatra? Uzimate li neki sedativ? Očigledno da je hrana postala nadoknada za nešto ali to je najgori mogući izbor. Nije bitno približavanje pritisaka, treba ga dovesti u normalu.

Komentari na pitanje: #8089