Postovani doktore Perisicu.pre godinu dana nisam mogao da udahnem vazduh duboko.To je trajalo nekih 7 dana a kasnije se normalizovalo.Otiso sam ipak kod prvog kardiologa koji je konstatovao prolaps mitralnog zaliska dubine 5mm ali bez REG,bio sam opusten max.Kasnije sam otiso provere radi kod drugog kardiologa koji je takodje video prolaps ali sa REG +2ili+3,prilikom tog pregleda bio sam malo uplasen i imao 90 otkucaja.Rekla mi je da mi srce nije bas u dobrom stanju,inace mladja doktorica koja radi na Dedinju.Treci put sam otiso kod Dr HADZI-TANOVICA koji je video prolaps sa REG +1,i tad sam bio malo uplasen,i reko mi da nastavim da zivim kao i dosad i pijem presolol da mi smanji otkucaje srca,napominjem da se strasno uplasi kad odem na EHO.Inace imam 28 god.i bavio sam se sportom od kad znam za sebe.Interesuje me postovani doktore kako je moguce da na 3 pregleda imam razlicitu REG,da li je prolaps mitralnog zaliska opasan za sportski zivot-rekreativni,i kako da prestanem da osluskujem svoje srce?NAJLEPSE HVALA

    Odgovoreno: 26. 07. 2008.
    • To REG koje pominjete znači regurgitacija i predstavlja vraćanje krvi iz leve komore u levu pretkomoru kroz zalistak koji se nije dobro zatvorio. Prolaps MZ znači da jedan od 2 kusspisa prolabira i ne prianja savršeno uz drugo. Ultrazvuk je u suštini subjektivna metoda i ja sam isto vidjao da jedan nalaz više lekara interpretira sasvim različito. Kako imate 28 godina i nemate nikakve tegobe moj savet je da tako i nastavite da živite, bez straha i sa uobičajenom aktivnošću. Ne mislite na bolest, ona ne postoji.