Postovani D-re, molim vas da mi opsirnije objasnite o "Prolapsus Valvulae Mitralis" O lecenju, preventive, bavljenje sportom, i.t.d..... HVALA!!!

    Odgovoreno: 27. 07. 2008.
    • MItralna valula ima 2 listića tj. kuspisa koji na poprečnom pregledu izgledaju kao riblja usta i koji bi u periodu kada se komora prazni trebali biti priljubljeni jedan uz drugi i idealno zatvarati taj ring. Kod prolapsa mitralne valvule (PMV) jedan od listića, redje obadva, prolabiraju iz komoree prema pretkomori (levo srce naravno) tako da se ne zatvaraju idealno i izvesna količina krvi se vraća iz leve komore u levu pretkomoru (to je ta mitralna regurgitacija). Veoma veoma retko ova mana zahteva ozbiljnu ili čak hirurpku terapiju. Pacijenti sa PMV trebaju uzimati lek iz grupe beta blokatora. Preventive nema, sport dozvoljen.