Postovani doktore, radila sam eho srca i nisu otkrivene nikakve nepravilnosti u radu srca, ali na nalazu pise hordae abaerans pa me zanima sta znaci taj izraz. Hvala unapred. Pozdrav

    Odgovoreno: 26. 07. 2008.
    • Aberantne horde? Prvo o normalnim. Horde drže listove valvula kao što konopci drže kupolu padobrana. Sad to okrenite naopako i znate šta je horda(chordae tendinae). A kada se pojavi neka mimo uobičajenih mesta i broja, ili polazi sa nekog neuobičajenog mesta, onda je aberantna. Ona ne predstavlja bolest.