Postovani doktore moj nalaz je sledeci EF-54%, lvedd -64mm, lvesdd -43mm, lp -40mm, ao -36/24mm ivs 0,7cm lvpw -11mm, lijeva predkomora granicna -40mm, mitralni velumi dobre pokretljivosti a prednji parcijalno fabroziran i registruje mr 1+. Lijeva komora pocetno prosirena dobre sistolne funkcije i uredne relaksacije bez segmentnih poremecaja. Septum ehogenij i kinetican. Desene srcane supljine su granicne. Tv pv izgledaju uredno. Aorta je normalne sirine u korijenu trivelerne valvule dobre sistolne sepracije brzine protoka i gradijenta. Perikard ehogenij i nema viska tecnosati. Nalazi krvi su u redu a pritisak sam imao u prosjeku jednom u 2-3 mjeseca povisen a sada potpuno stabilizovan prosjecno 110-70 55-75 otkucaja. Godinu ipo dana pijem conkor svako jutro 2.5 mg. Interesuje me doktore koliko je ovaj nalaz za opterecenje. Imam 37 god. i 89 kg. Hvala!

    Odgovoreno: 26. 07. 2008.
    • Ovaj nalaz ne malo neočekivan za osobu od 37 godina, ako nema prethodne istorije srčane bolesti. EF je lako snižena (smanjenje pumpne funkcije srca). Desne srčane šupljine granične veličine. Da ne ispadnem bezobrazan ali predlažem da UZ srca uradite i na nekom drugom mestu a ako se ispostavi da je isti ili sličan, treba utvrditi razlog za to.