Imam 40 godina i pre 10 dana sam uradila UZ srca na predlog kardiologa zbog gusenja koja se javljaju poslednjih mesec dana. Meni to nije nepoznato stanje jer sam ga dozivljavala 2000. kada sam imala Koksaki virozu. Ali to stanje je tada proslo za nekoliko meseci i ponovo se javljalo kada sam pod jacim psihickim pritiskom. Na ovom UZ, lekar na privatnoj klinici, u velikoj zurbi je odradilo taj pregled i napisao svega tri recenice od kojih je za mene jedna bila skroz zbunjujuca a to je "iza zadnjeg zida se vidi perikardni izliv od 4mm". Rekao je da mirujem i da odradim analize na Koksaki i Adeno viruse. potpuno uznemirena, otisla sam jos kod dva eminentna lekara od kojih nijedan nije vido ni traga od perikardnog izliva i po njima je nalaz potpuno uredan, osim opaske jednog od njih da moi je jedan kuspis prolongiran ali da nema vise parametara za PMV i objasnio da je nalaz dobar. Kako verovati i kome jer se gusenja nastavljaju, lako se zamaram? Da li je to posledica straha koja sam osetila od te prve dijagnoze jer je to prvi neuredan nalaz koji sam imala ili treba ici dalje?...Unapred hvala

    Odgovoreno: 25. 07. 2008.
    • Izmedju listova perikarda UVEK ima malo tečnosti jer to omogućava da listovi perikarda prelaze jedan preko drugoga bez velikog trenja i otpora. Razlog gušenju može biti i alergija, umor, plućna bolest, nedostatak kondicije,...Po mom mišljenju Vaše srce je zdravo.