Dobro vece zelim.Hteo bi da vas zamolim za savet.Mojoj mami je jako lose.Izmerio sam joj pritisak i on iznosi 200-120.Ne zeli da ide kod lekara pa posto idem u med.skolu i malo se razumem u lekove kupio sam joj nifelat tablete i rekao da jednu tabletu od 20 mg pogricka.Malo kasnije sam joj opet izmerio i i dalje je pritisak 200-120.Da li da uzme jos jednu tabletu ili ne?

    Odgovoreno: 15. 05. 2007.

    • Nifelat od 20mg ima oznaku R, to znači retard oblik, tj. to znači da se supstanca postepeno oslobađa i zato nije dobar izbor za brzo obaranje povišenog krvnog pritiska. Običan Nifelat sa tabletama žute boje od 10mg bi bio dobar izbor ali mislim da se više ne proizvodi. U situacijama kao ona koju ste opisali povišen pritisak se brzo može oboriti žvakanjem tableta Zorcaptila (Katopila) od 25 ili 50mg.