Poštovani dr Perišiću, nedavno sam saznala za ovaj sajt pa Vas molim da mi odgovorite na neka pitanja koja su vezana za zdravstvene probleme koje ima moja majka. Ona je napunila 70 godina, i u julu 2006.g. nakon kardiografskog nalaza u Opštoj bolnici u Pančevu konstatovan je sledeći nalaz: 'Leva pretkomora nije uvećana bez stranih masa, mitralni kuspisi su skleroticni,smanjene pokretljivosti, leva komora nije uvecana, ocuvane globalne sistolne funkcije, EF je procenjena na 65%, u toku pregleda nisu registrovani regionalni poremecaji pokretljivosti zidova leve komore. Nema perikardnog izliva. Aorta je normalnog promera u korenu, aortna valvula je trivelarna, kuspisi su sklerotični, smanjene pokretljivosti, desna pretkomora nije uvećana, triskupidni kuspisi su tanki pokretni, desna komora nije uvećana, trikuspidni kuspisi su tanki pokretni, desna komora nije uvecana, plucna valv i plucna art izgledaju normalno. Aortna valv max V 4,7 m/s, max GP 89,5 mmhg, sr GP 42,6 mmhg. Nakon ovog nalaza dobila je uput za Institiut za kardiovaskularne bolesti Dedinje gde je zakazan transtorokalni pregled 07.7.2006.g. i nadjeno je da boluje od SOAS i da se uradi EHO srca. Eho srca je potvrdio dijagnozu pančevačke bolnice i mišljenje konzilijuma lekara sa Dedinja je bio a operacija 'aortne valvule'. Sada se nalazi na listi čekanja za operaciju za neki period od oko 1 godine. Uredno pije: simvor, presolol, tablete za izbacivanje tecnosti, enalapril, i ide na tromesečne preglede kod kardiologa u Pančevu. Napominjem da ima i povisene vrednosti ukupnog i tzv. loseg holesterola dok su joj triglieridi u redu. Secer je na granici od 6 do 6,7 pa cak 7,8. Problem je u tome sto moja majka ne bi da se operise s obzirom na njene godine (godiste 1937.). Moje je pitanje da li sa lekovima koje pije, zao mi je sto nisam navela precizno, i sa urednim nacinom zivota - dijetalnom ishranom, moze da poboljsa stanje ili da ga odrzava (sa urednom terapijom dovela je pritisak na normalan nivo, dok se nivo holestera nesto ne smanjuje i pored terpije Simvorom, i koliko dugo Simovr moze da se pije bez kontrole jetre? Sa zahvalnoscu , Milena

    Odgovoreno: 15. 05. 2007.

    • SOAS (Stenosis ostii arteriosi sinistri) predstavlja bolest aortne valvule gde dolazi do progresivnog suženja aortnog ušća koje sa normalnih 4 do 6 kvadratnih cm površine dođe na površinu manju od 1 kvadratnog cm. U toj situaciji je jako otežan izgon krvi iz srca i dolazi do porasta pritiska u levoj komori, koja mora da se napreže da bi istisla krv, i tako se stvara gradijent (koji je kod Vaše majke 89mmHG). Kada gradijent pređe 70mmHG pacijent je za operativno lečenje. SOAS je najnepredvidljivija srčana mana i zato sam mišljenja da je operacija potrebna jer se ova mana ne može lekovima kontrolisati dovoljno dobro. Dozu Simvora treba povećati da bi holesterol pao a predlažem prvu kontrolu posle 3 meseca uzimanja leka.