Postovani doktore,zelo bih da vas pitam nekoliko stvari.Imam 18 godina,visok sam 178 a tezak izmedju 77-84 kg.Pre oko 3-4 meseca osetio sam stezanje u grudima i jako gusenje koje je sada skoro nestalo,ali u prva 2 meseca bolovi i gusenje su bili jaki.Nisam mogao da se popnem do drugog sprata.Isao sam u teretanu i uzimao razne anabolike,jeo ogromne kolicine proteina i ugljenih hidrata.Otisao sam kod kardiologa i prvo sam uradio EKG:sin. ritam,negativan t u d3,pocetni znaci hipertrofile leve komore.Zatim sam uradio EHO srca:Leva komora normalnih dimenzija,ocuvane globalne i segmentne kontraktilnosti,EDD 5,1cm,ESD 3,1 cm,s 1,0 cm, ZZ 1,0 cm EF 65%,Ao 3,2cm aortna valvula trolisna,normalan protok preko AV. LA 3,4cm mitralni kuspisi tanki,normalan protok preko MV. DV 2.4cm TR do 1+. SPDK 32 mmHg.Perikard bez izliva. Posle sam uradio test opterecenja:Tokom testa bez tegoba EKG u miru sin 100/min.,znaci hipertrofije sistolnog opterecenja leve komore,tokom testa se odrzavaju pocetne EKG promene maksimalni TA 180/70.Nema drugih znakova ishemijske bolesti miokarda ali se ona ne moze iskljuciti zbog EKG promena sa(test prekinut posle 4.57 min zbog maksimalnog pulsa 183 na drugom stepenu) pocetka testa(bifazicni t inferiorno i znaci HLK)Indikovan spect miokarda. Otisao sam i uradio sam SPECT MIOKARDA:Perfuzija scinigrafija miokarda uradjena u modifikovanom testu farmakoloskog opterecenja sa dipiridamolom u dozi 0.56 mg po kg TT,uz ergobicikl do 50W,sa radiozopotom Tc99m MIBI(1 doza 370 MBq,2 doza tri sata kasnije 740MBq)u SPECT studiji modifikovani test farmakoloskog opterecenja DypEX: NORMALAN NALAZ. ZAKLJUCAK SCINIGRAFSKI NALAZ PERFUZIJE SRCANOG MISICA NORMALAN. Dolazi na definitivni zakljucak,subjektivno se bolje oseca nego ranije.Ima otezano gutanje hrane>povremeno blago variranje krvnog pritiska i nesto ubrzan puls.Ali je sve mnogo bolje nego pre.Ucinjena scinigrafija miokarda i nalaz je normalan. Za sada nisu potrebna dalja ispitivanja niti lecenja. Zbog otezanog gutanja hrane,eventualno pregeled gastro enterologa.Kardiolog mi je rekao da imam sasvim zdravo srce i da mogu da pocenm da treniram.Rekao je da mi je da se desava da ljudi imaju los EKG,a da im je srce zdravo.Mene isteresuje odakle ovoliko kontradiktornosti u mojim rezultatima,i zasto nisam mogao da uradim test opterecenja do kraja,zbog cega mi je blago povisen gornji pritisak donji je u granicama normale oko 70 a gornji oko 120-145,zasto mi je puls uvek oko 90?Kazu da mi je los test opterecenja zbog nedostatka kondicije,sto po meni ima logike, posto mesec dane pre nego sto sam radio test uposte nisam hodao samo sam lezao u krevetu.Pisao sam ovde,sportskom lekaru koji je rekao da je verovatno doslo do pretreniranosti. Hvala vam u napred.

    Odgovoreno: 27. 07. 2008.
    • Imate 18 godina i bez urodjene anomalije krvnih sudova i neke vrlo teške forme dijabeta bila bi veća šansa da dobijete BINGO dve nedelje uzastopce nego da imate anginu pectoris. Šalu na stranu, naravno da će svi testovi za ishemiju miokarda kod Vas biti negativni. Jasno mi je i da želite da nabacite mišićnu masu ali sam apsolutno protiv uzimanja anabolika i raznih proteinski preparata jer imaju puno neželjenih efekata. I ja mislim da Vam je srce zdravo. Povišen bazalni puls se vidje u ljudi koji su emotivni i nervozni i može se lako regulisati malim dozama beta blokatora.