Poštovani Gospodine doktore, pre dve godine utvrdjene su mi povecane vredosti holesterola od 7,3 i triglicerida od 2,95 mmol/L. Doktorka koja me vodine, živim i radim u Češkoj, predložila je da terapiju provedemo dijetom i povećanom fizičkom aktivnošću. Rezultati su bili bolji nakon nekoliko meseci, ali se nisu vratili u normalne reference, iako sam se ja zaista pridržavao svih uputa. Poslednji rezultati s kraja juna ove godine su sledeći, Holesterol 5,2 Trigliceridi O,72 HDL hol - 1,22 LDL hol - 3,65, na kraju Aterogeni index - 4,3. Doktorka i dalje smatra da ne trebam uzimati nikakve lekove, ali ja po malo imam strah od svega, Ističe da je pritisak u redu, šećer takodje, te da s dijetom i povećanom fizičkom aktivnošću će se to vremenom dovesti u red. Napominjem da mi je 52 godine, da se strogo pridržavam propisanog režima ishrane, da se dosta krećem, ali opet - interesuje me Vaše mišljenje o svemu. Da li je ipak potrebno uzimati uz sve i neke lekove? S poštovanjem, Saša.

    Odgovoreno: 27. 07. 2008.
    • Poštovani Saša, nakon dijete koju ste sproveli lipoproteinski status Vam se značajno popravio. Ali, čim prestanete sa dijetom biće kao pre. Ako ste u stanju da se stalno pridržavate ove i ovakve dijate, ne treba Vam nikakav lek.