Poštovani gospodine Perišiću, Već sam Vam jednom pisala na temu o dejstvu lekova Plavixa i Cardiopirina, i zahvaljujem Vam se na odgovoru. Dijagnozu Syndroma Takayasu sam dobila prošle godine posle 2 meseca lutanja od doktora da doktora. Ležala sam na Reumatološkom Institutu u BG-u i redovno idem na kontrole i tamo i na KBC Dedinje.Odgovaram kao pacijent svim karakteristikama te bolesti ( imam 31 god,6 meseci sam imala temperaturu, oslabila sam,odsustvo pulsa u desnoj ruci,i labaratoriske analize su ukazivale na jaku upalu). Sada sam dobro. Koristila sam terapiju 8-9 meseci i pre mesec dana je ukinuta da bih mogla da planiram porodicu. Čak se i puls u desnoj ruci palpira, ali manjim intezitetom u odnosu na levu. Temperaturu merim redovno i veoma, veoma retko je imam. Moje pitanje za Vas je sledeće: možete li mi malo detaljnije reći o toj bolesti. Neki put me uhvati strah pa se pitam da li je moguće da mi pukne arterija pri nekom naporu? Kako se živi sa tim? Ili je sve to možda bila neka prolazna slabost organizma? Unapred Vam se zahvaljujem od srca, jer znam da ću dobiti iscrpan odgovor? S poštovanjem Jelena

    Odgovoreno: 08. 05. 2007.

    • Poštovana Jelena, Takayasu (Takajaši) arteritis predstavlja upalni proces koji zahvata zidove aorte i njenih grana, nepoznate etiologije.Češće se javlja kod osoba ženskog pola između 15 i 320 godina starosti. Klinička slika i dijagonza. - Kod polovine bolesnika javlja se generalna slabost sa osećajem nelagodnosti, groznicom, noćnim preznojavanjem, gubitkom telesne težine, atralgijama i zamorom. Često su ove tegobe praćenje anemijom i povećanim vrednostima sedmentacije eritrocita. Ova početna faza bolesti se često progredira stanjem koje se karakteriše upalnim procesom i nekrozom zidova aorte i njenih grana. Kod druge polovine bolesnika sa Takajašijevim artritisom javljaju se samo kasnije vaskularne promene, bez gore navedenih simptoma i znakova. U odmaklom stadijumu upalnog procesa aorte dolazi do slabosti njenih zidova sa formiranjem lokalizovanih aneurizmi. Zidovi luka aorte su posebno osetljivi. Kod mnogih bolesnika bolest se smiri i klinički tok ide blago ali može biti i drugačije. Terapija: -akutno smirenje procesa visokim dozama kortikosteroida -energično lečenje hipertenzije -po potrebi hirurški tretman ili angioplastika balonima

Komentari na pitanje: #727

    • Imam 38 godina prije godinu dana su mi otkrili oboljenje takajaši arteritis na obadvije karotide stenozne na jednu75 i drugu 65 terapija pronizon, mt četvrtkom 15mm i druga terapija za pritisak rekli su da se oboljenje može držati samo pod kontrolom bez hirurškog zahvata to jest imam 4 stepen oboljenja otkriven u kbcg. Zanima me vaše mišljenje dal je moguće dali je moguće išta drugo uradit za moje oboljenje jer su me hormoni nagrdili unaprijed hvala na odgovoru.