Poštovani gospodine Perišiću. Molim Vas za komentar sledećih nalaza datih posle koronarnog snimanja: • LKA: stablo bez stenoza. RIA proksimalno u segmentu gde se odvaja velika Sl grana, sužena 20-30%. Medijalno i distalno bez signifikatnih lezija. • RCx daje jednu veliku OMl granu, koja je ateromatozno izmenjena, ali bez značajnih stenoza. • ACDx velika, dominantna u dugačkom segmentu organizoani trombu okludiran. RIVP grana retrogradno prikazana iz RIA-e bez signifikatnih lezija. PL grana u medijalnom segmentu okludirana. • Zaključak: indikovan je nastavak maksimalne medikamentozne terapije. Interesujeme sledeće kako će se desna komora snabdevati sa krvlju ako je velika ACDx arterija zapušena.

    Odgovoreno: 27. 07. 2008.
    • Odgovorio sam na ovo pitanje ranije ali ga ponovo vidim na sajtu. Imali ste infarkt pre više od 3 meseca u zoni koju ishranjuje desna koronarna arterija. Zato što je ona zapušena, taj deo srca je počeo da dobija krv retrogradno, tj. iz sistema RIA preko RIVP. To što je dugačak segment desne koronarne arterije okludiran je verovatno bio razlog da je konzilijum koji je gledao Vaš nalaz odlučio da se ne pokušava otvaranje žicom, tim pre što ta zona dobija krv.