Poštovanje, Od prijatelja sam čuo za ovaj sajt pa sam rešio da Vam se javim sa jednim pitanjem. Naime,radi se o mojoj majci (56 godina) koja ima kolebanja pritiska pa me interesuju metode za lečenje odnosno za kontrolu pritiska. Celog života je imala nizak pritisak (to je za nju bilo normalno stanje) ali od kada je ušla u klimaks počela je da oseća tegobe. Međutim, ja lično smatram da je ovo njeno najnovije kolebanje pritiska izazvano sekiracijom, jer joj je rođeni brat oboleo od karcinoma pluća. Ovo kolebanje pritiska o kome Vam pišem se prvi put javilo pre dve i po godine kad joj je brat prvi put operisan,dakle vezano je za brigu o zdravlju njenog brata. Molio bih Vas za savet kakve lekove ili kojim metodama da se koristi da bi pritisak bio koliko tolio konstantan, da ne bi došlo dio situacije kad recimo ima povišen pritisak i ona ga "zaleči" lekovima za smirenje i da u jednom trenutku padne i da ne izazove još veću štetu nego korist. Od svog lekara opšte prakse dobila je odgovor da se takva stanja kao što je njeno najteže leče i prate, upravo zbog toga što se nikad ne zna dali će pritisak da se diže ili će da pada. Evo juče recimo imala je pritisak 140/100 što je za nju dosta visok pritisak (osećala je vrtoglavicu). Unapred hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 08. 05. 2007.

    •  Deo odgovora ste i sami napisali. Teško je predvideti kako će se kretati pritisak tokom dana. Možda je dobar savet da se prepodne popije sedativ, da se češće kontroliše pritisak tokom dana i da u slučaju pritiska većeg od 140/90mmHg sažvaće tabletu od 25mg Zorcaptila. Ako je pritisak tokom dana uglavnom preko ovih vrednosti onda dodati drugi lek u terapiju.