Poštovani dr.Perišiću,molim Vasda mi rastumačite dijagnozu: Pre godinu dana počela sam osećati ''preskakanje srca''-na pregledu je dijagnostikovano (februar 2006)-Holer 24h- Registrovano ukupno 67 VES,od toga 5 parova VES.VES su unifokalne,kratkog kuplunga.Registrovano 5 pojedinačnih SVES.Pauze duže od 2.5 sec.kao i signifikantne ST i T promene nisu viđenetokom monotoringa.Najduža pauza je 1.18s,tokom sna u sklopu bradikardije izazvane vagotonijom. Prosečan HRV tokom monotoringa -u granicama ref.vrednosti. Posle 3 meseca je urađen holter(do tada mirovanje i samo vitamini)tada je dijag: 31 sing,monomorfnih VES, kratkog kuplunga,kao i 17 SVES.Nije bilo epizoda signifikantne STS depresije,kao ni pauza dužih od 2,5sec. Od tada su se javljale ES povremeno,do pre 3 nedelje kad sam ponovo otišla i dijagnostikovanoje: Rad srca ES,tonovi jasni bez šumova,aorta normalne širineu korenu,leva komora normalnih dimenzija,norm.debljine zidova u IVS postoje crtaste fibroze,bez segmentnih poremećaja kontraktilnosti(EF LK 67%),Dopplerom se registruje bezznačajna MRi TR 1+ sa indirektno procenjenim SPDK oko 29mmHg.Jači ehoi perikarda.Postoji aneurizma interatrijalnog septuma. Terapija mi nije data jer po doktorovom mišljenju nije ništa ozbiljno. Izvinjavam se zbog opširnosti ali drugačije ne bih dala sve podatke . Molim Vas za Vaše mišljenje jer iz dana u dan imam sigurno preko 100 ES koje ja osetim i remete mi normalan život . Kakvo je Vaše mišljenje i dijagnoza.Najlepše Vam se zahvaljujem i izvinjenje zbog opširnosti!

    Odgovoreno: 08. 05. 2007.

    • Na osnovu dokumentacije koju ste opisali verovatno da kod Vas postoje povremene ventrikularne tj.komorske ekstrasistole(VES), koje su najčešće praćene konpezatornom pauzom pa ostavljaju utisak velike pauze u radu srca ili čak i prestanka rada srca. Učestalost VES kod Vas nije velika i ne zahteva terapiju, možda bi se mogle upotrebiti male doze beta blokatora (Concor, Presolol, Prinorm...)