Imam 27 godini i dijagnoza tetralogija fallot so sledniot naod : mala gracilna a. pulm, gradient Dv/ A.pulm. 91 mmHG,DVOT gr. okolu 30mmHG, so hipertrofija na zidovite na DV - izrazena pulmonalna stenoza, Fizioloska TR. Mitralnata Val so uredna funkcija, Ao izmestena nad IVS kade postoi suprakristalen VSD (okolu 12 mm) seuste bez komorno pretkomorno optovaruvanje. Hipertrofija na zidovite na LV i DV. Dimenzii, kinetika i perikard uredni. Kolku e stepenot na serioznost i dali moze da se izleci celosno i da se prodolzi so normalen zivot

    Odgovoreno: 06. 07. 2008.
    • Srčana mana koju opisujete je ozbiljna i spada u urodjene srčane mane. Ako živite u Makedoniji onda bi Vas trebao pogledati kardiohirurški konzilijum (dr Mitrev) i doneti odluku o operaciji. Ne postoji drugi način lečenja.