Postovani, Imam pitanje u vezi stenta i ugradnje stenta.Naime,moj brat ima 36 god i srcani bolesnik je.Operisao je srcanu aotru 1997god. u Kamenici tacnije suzenje srcane aorte.Sve je bilo Ok,do unazad par meseci od kad mu je sve losije i losije,tacnije pritisak mu varira jako puno i opste zdravstveno stanje usled svega toga.Isli smo kod raznih doktora i na razne preglede.Zadnjim pregledom koji je uradjen u BG-u,radjen je test opterecenja srca i po dobijenim nalazima doktor nam je rekao da mu je zakrcena arterija koja ide iz leve predkomore srca,i da je ugradnja stent resenje.Pa mene interesuje kakav je to zahvat,kakav je kvalitet zivota posle ugradnje,gde bi to bilo najbolje da se uradi,dali u obzir dolaze i privatne klinike s obzirom da vidim i cujem da se u drzavnim institutima ceka jako dugo.Jedino sto sam zaboravio da napomenem da je brat inace nepusac,nepije i da redovno uzima terapiju propisanu od strane doktora! Unapred zahvalan na vasem odgovou. Desimir Markovic iz Sombora

    Odgovoreno: 06. 07. 2008.
    • Na osnovu ergo testa niko ne može reći da je neka arterija zapušena. Ako ima indikaciju, može se uraditi koronarografija i to je jedina metoda koja decidirano pokazuje šta je unutar arterije. Kvalitet života posle procedure je kao kod potpuno zdravog coveka. Ne znam za druge kuće ali recimo u Nišu se čeka između 6 i 8 nedelja na koronarografiju što je manje od čekanja na  EHO ili Holter ili ergo test. Ne može se pričati o stentu bez koronarografije, to je apsurd i neznanje.