Postovani doktore! rodjena sam 1972.u Aleksincu.Imam sa majcine i oceve strane predispozicije za hipertenziju i srcane bolesti(otac je pre tri godine preminuo od infarkta srca,izgleda da je imao i anginu pektoris,majka urodjeni sistolni sum srca). Od pre 2-3 godine imam problema sa srcem i krvnim pritiskom.Pre par dana su mi uradili exo srca. Comentar: prim.dr Jovice Glasnovica i prim.dr D.Krsteva: prednji mitralni kuspis se telom lako ugiba prema l.predkomori, uz MR +uz lateralni zid leve predkomore i zapaza se aneurizma interatrijalnog septuma posle par dana radjen je i test opterecenja koji je prekinut nakon 2' opterecenja(na III nivou)zbog ?????(necitko napisano)postignute SMF(valjda) pre testa 130/100 puls 70 4min.25w 140/75 puls120 4min.50w 170/90 puls140 2min.75w 170/95 puls158 subjektivno vrlo jak zamor VERTE! pitanje: -interesuje me da li sam zivotno ugrozena zato sto znam da aneurizma interatrijalnog septuma spada u teska srcana oboljenja? -sta mi preporucujete kao opcije lecenja i gde? -objektivno koliki je stepen izlecenja i funkcionalnosti? -koja su vasa saznanja u dosadasnjoj praksi? u subotu 28.06. idemo na more.Da li je to pametna odluka? Molim Vas da mi sto pre odgovorite na ova pitanja!Jako sam uplasena,ne znam sta mi je raditi!? unapred zahvalna prof.Dijana Jordanov

    Odgovoreno: 29. 06. 2008.
    • Poštovana prof Jordanov,
      aneurizma ainteratrijalnog septuma ne spada u teška oboljenja, tačnije nije oboljenje. To je verovatno posledica te blage mitralne regurgitacije i nema potrebe da je doživljavate kao oboljenje. Jer, zbog nje nećete imati nikakve simptome, ona ne treba da se leči i zbog interatrijalne aneurizme ne trebate uzimati nokakve lekove. Ne znam odakle Vam to da je opasna, teška itd. Imate 36 godina, slobodno se bavite fizičkom aktivnošću, idite na more bez ikakvih rezervi.