Poštovani Dr Perišiću, Imam 40 godina i koristim Aplodipin (kad nađem i Norvasc) 2 x 5mg (u jutro i uveče) radi snižavanja krvnog pritiska. Moja godišnji prosek pritiska je 131/92mmHG, a puls 63. Jedno vreme sam se inzenzivno bavio fizičkim aktivnostima (2 x nedeljno bsket, 1 x odbojka, 2 x mačevanje, vožnja bicikla vikendom), a onda mi je specijalista uz pomoć merenja pritiska i pusla dok sam na pokretnoj traci da treba da prestanem da se bavim tim fizičkim aktivnostima. Pošto sam uvideo da mi to još više smeta posle 4-godišnje pauze počinjem da se vraćam 2 x nedeljno basketu i svaka tri meseca pređem 10km za 90minuta... Povremeno merim pritisak Braunovim aparatom za merenje pritiska oko članka ruke koji ima i pokazivač za ispravan položaj (nagiba) ruke. Trenutno imam povišen holesterol6.50 mmol/l, LDL holesterol 4.70mmol/l i "ALT" 71U/L. HDL holesterol je 0.97mmol/l, a trigliceridi 1.73 Zbog toga sam smanjio količinu hrane i povećavam fizičku aktivnost... Pitanja: 1. Kakav je standardni medicinski postupak za dijagnozu hipertenzije u našoj zemlji i u Evropi (Americi)? Odnosno kako lekar sa sigurnošću može da ustanovi hipertenziju? 2. Koliko često treba ići na kontrolu kod specijaliste, a koliko kod lekara opšte prakse i šta se tada kontroliše? 3. Koliko često sam treba da kontrolišem pritisak i puls, kada i na koji način? 4. Koliko su pouzdani savremeni elekronski aparati za merenje pritiska oko članka ruke?

    Odgovoreno: 03. 05. 2007.

    • 1.Predlažem nošenje aparata za merenje protiska tokom 24 sata, čime se izbegava hipertenzija belih mantila (pacijenti u bolnici imaju za 9% veći pritisak nego kući). 2. Dok se ne odredi optimalna terapija, a to je ona koja drži pritisak ispod 140/90mmHg, kontrole što češće. Kasnije na 1 do 2 meseca ali pacijent mora u međuvremenu da nađe način da sebi kontroliše pritisak. 3.Jednom do dva puta dnevno, na istoj ruci, istim aparatom, u istom položaju. Bolja varijanta je da to neko drugi radi, bez najave. 4. Po mom mišljenju i iskustvu, sasvim pouzdani.