Postovani doktore Perisicu, Moja majka ima 55 godina i probleme sa pritiskom. Jednom u tri mjeseca pritisak joj skoci na 170/100. Doktor joj je propisao amlopin od 5 mg jednu tabletu dnevno. Problem je u tome sto joj se pritisak krece oko 120/70 ili niye a samo povremeno ima skokokve. Kada popije tabletu ponekad jako pada pa ne moye normalno da funkcionise. Ostali nalayi krvi i srca su uredni. Da li postoji neki lijek ya regulisanje krvnog pritiska koji se pije po potrebi i sta vi predlayete? Unaprijed Vam se yahvaljujem na odgovoru!

    Odgovoreno: 24. 06. 2008.
    • Ako Vaša mama ima jednom u 3 meseca pritisak 170/100mmHg to se ne može nazvati hipertenzijom i po mom mišljenju treba baciti akcenat na dijetu bez previše tečnosti i soli, sa malo sedativa, a ako skoči pritisak objasniti pacijentu koje lekove u tom slučaju treba da uzme. Nije u redu da ja predlažem lekove ali u tim situacijama se može sažvakati tableta kaptoprila od 25mg, o čemu se trebate konssultovati sa Vašim kardiologom.