sutradan sam otisao do interniste koji je moj prijatelj i on je uradio ekg i rekao da je sve u redu jedino je ostalo da se pregleda zeludac ybog moguce hijatus hernije taj pregled sam obavio pre 5-6 godina i bio je ureda i pri tom mi je nadjen kaskadni zeludac ovih dana treba ponovo da uradim pregled zeludca ultrazvuk srca nisam radio od srednje skole kada sam imao neka decija probadanja i tada je ustanovljeno da je sve u redu napominjem da je EKG kod interniste bio normalan posto sam otac troje male dece molim vas recite mi da li je to opasno *moj otac je imao slicne probleme od 1949 a rodjen je 1928 a preminuo 2005) pri zadnem pregledu krvi ustanovljen mi je holesteol od 6,9 i trigliceridi od 2.4 ali predhodni nalazi su biliznatno nizi pre 6 meseci 4,9 holesterol i 2 trigliceridi pa su rekli da pogledam nalaze za oko 2 meseca jer sam u tom periodu i dan neposredno pre konyumirao "jacu" hranu inace ne pijem alkoloh ni kafu i ne jedem suvise ali zbog prirode opsla malo se k! recem Molim za savet i da mi objasnite Valsava manevar i vagalni manevar kao i pritisak na ocne duplje radi zaustavljanja tahikardije. s postovamnjem Aleksandar Sandic

    Odgovoreno: 03. 05. 2007.

    • Poštovani Aleksandre, postavili ste dosta pitanja, da krenemo redom. Ako je tačno da Vam je frekvenca bila 190 u minuti, imali ste supraventrikularni paroksizam a treba kao moguću dojagnozu pomenuti i WPW sindrom, tj. sindrom preekscitacije. Povišeni su Vam i holesterol i trigliceridi pa savetujem uzimanje nekog statina radi regulacije lipoproteinskog statusa. Valsalva manevar, pritisak na očne jabučice, obrnuti Vaalsalva, masaža karotidnog sinusa predstavljaju korišćenje fizioloških refleksa u pokušaju uspostavljanja predominacije parasimpatikusa(vagusa) čime se može prekinuti napad ubrzanog rada srca ali apsolutno ne preporučujem osobama van medicine da koriste ove reflekse bez monitoringa EKG-a jer može doći do kratkotrajnog prestanka rada srca ili ozbiljnog usporenja. Ostavimo te manevre doktorima.