> Dobar dan, > imam 29 godina unatrag godinu dana pocele su mi se javljati smetnje sa srcem . Radim posao voditeljice dosta sam napeta na poslu .Srce mi pocne jako lupati , preskakati , treperenje u prsnom kosu, kada jako udahnem i izdahnem jako zalupi, i utrenutku se oznojim , malaksalost osijecam sa lijeve strane ,kako da krv ne cirkulira , aponekad i bol oko srca moram priznat da se toga jako plasim i neprestano razmisljam o mojem problemu.Bila sam na dva UZV na jednom nalazi piše da nema regugitacija a ovom koji sam prilozila pise da ima zanima me da li se one javljaju povremeno ili kada sam vise pod stresom? Tegobe se javljajum povremeno . Nalazi štitnjače su uredni.Imam dosta neuredne menstrualne cikluse ginekologica mi je prepisala Logest , obzirm na moje smetnje da li smijem uzimati tbl? Prosla sa kompletnu kardiolosku obradu . EKG fr.65/min srednja el os , smetnje provodnje desnom granom. UZV srca : Srčane strukture: KAO 27 mm, sep AZ 20mm , DV 23 mm , IVS 10 mm, LVPW 10mm, LVDd 48mm, LVSd 29 mm, EF69%, FE 29 % Transmitralan protok normalan MR 1+ Kavitarne dimenzije i debljine stijenke u granicama normale . Kontrakcije izdašne i sinhrone. Sistolička i dijastolička funkcija uredne. Blagi sistolički prolaps AML mitralne valvule . Ostale valvule morfološki bo. Bez vidjivih intrakardijalnih masa. Perikard BO. HOLTER 24 H Sk, 66/min (42-130).Beznačajna eletopijska aktivnost (11 pojedinačnih SVES, 1 PAR, 7 pojedinačnih VES ). PQ bo. Smetnje provodnjom desnom granom . Pri višim frekvencijam neznačajna infederalna ST depresija. Terapija mi nikakva nije propisana osim da uzimam kapsule Magnezija tako da pijem od TWIN LABA. Lijepo vas zamolila za pojašnjenje nalaza UZV i HOLTETA 24H i ima li razloga za zabrinutost? Unaprijed hvala!

    Odgovoreno: 24. 06. 2008.
    • Nalaz UZ srca je potpuno normalan i to je jedno zdravo i normalno srce.Isto je i sa nalazom Holtera a magnezijum ima za cilj da smanji učestalost ekstrasistola. Nemate razloga za brigu, budite fizički aktivniji.