Poštovani doktore! Muškarac, imam 30 godina. Zbog određenih prolaznih tegoba ispoljenih u vidu blažeg stezanja, pritiska, kao i povremenih karatkotrajnih bolova slabijeg intenziteta u predjelu grudnog koša (nalik peckanju, žiguckanju ili pritisku lokalizovanom na jednu tačku) posebno oko prsne kosti, otišao sam na pregled kod interniste. Nakon uradjenog EKG-a u nalazu je konstatovano sljedeće. Nalaz EKG-visok T u V3/V6, ritam oko 80 otkucaja. Th 95/60. Pacijent obavlja stresne poslove. Na moje pitanje šta to znači rekla je da je sve ok i da je ova pojava vezana za želudac obzirom da kad se prejedem osječam nešto ubrzaniji rad srca. Također je spomenula da u uovom ulogu igra i tonus nervus vagusa o čemu ja veoma malo znam. Naglasila je da ne vidi nikakvu patologiju ili poremećaj u radu srca. Također je poslušala pluća i istakla da nema naznaka plućne bolesti koje bi zahtijevale dalju dijagnostiku. Inače imam nizak pritisak nikad viši od 110/70 a zna da padne i do 90/60. Rijetkost je da bude 120/80 osim u slučaju pojačanih fizičkih napora.Rekla je još da uzimam puno tečnosti i slanijih supa a nemam baš tu naviku. Nalaz krvi: holesterol 3.02, trigliceridi 0,33, glukoza 5,60, kreatinin 88, KKS u granicama osim prolazne leukopenije. Doktorica mi je rekla da bi mnogi poželjeli ovakve nalaze krvi. Inače nemam značajnijih problema osim ponekad malaksalosti i na neki način odsutnosti. Također ove opisane tegobe vezane za grudni koš se povremeno opet javljaju ali ne traju dugo. Tokom noći ih uopće nema. Najčešće na poslu dok sjedim za računarom.Interesantno je da za vrijeme fizičkih napora (trčanja, rada u bašći i sl.) ovakvih tegoba uopšte nema. Imam li razloga za brigu ili da mi date neki savjet za unapređenje zdravstvenog stanja? Inače sam vrlo pozitivna i društvena osoba ali me te tegobe ponekad smetaju u svakodnevnim aktivnostima. S poštovanjem!

    Odgovoreno: 24. 06. 2008.
    • Mislim da je doktor koji Vas je pregledao uradio veoma korektan i kvalitetan posao i da Vam je dao prave reči i smernice. Ako nemate tegobe zbog niskog pritiska nemojte uzimati ništa, To što nemate tegobe u naporu je znak da je sve što se dešava van koronarnih arterija, znači nema angine pectoris kao dijagnoze. Stresu smo svi izloženi i trudite se da sa Vašim tegobama, koje  su ipak minorne, živite sasvim normalno.